Leczenie uzależnienia od narkotyków

Narkomania – wszystko co musisz wiedzieć - objawy, diagnostyka i leczenie

Ośrodek leczenia uzależnień Be Free posiada długoletnie doświadczenie w leczeniu narkomanii. Zapewniamy fachową diagnozę, detoks narkotykowy oraz terapię odwykową i wsparcie psychologiczne dla osób uzależnionych, a także ich rodzin.

Dla wszystkich, którzy podejrzewają uzależnienie narkotykowe u siebie lub kogoś bliskiego przygotowaliśmy zestaw merytorycznych informacji na temat objawów, diagnostyki oraz leczenia narkomanii.

Czym jest narkomania? Definicja.

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurzenie) oraz „mania” (szaleństwo). Terminem tym określa się postępującą chorobę, której podłożem jest uzależnienie od środków odurzających zawartych w narkotykach. Narkomania prowadzi do zatrucia organizmu, powoduje jego stopniowe wyniszczenie, a w konsekwencji staje się przyczyną śmierci.

Charakterystyczne objawy uzależnienia od narkotyków

Symptomem uzależnienia narkotykowego jest przymus sięgania po kolejne, coraz większe dawki substancji odurzającej. Narkoman szybko traci kontrolę nad przyjmowaną substancją, mimo chęci nie jest w stanie jej odstawić.

Znakiem ostrzegawczym dla otoczenia może stać się zmiana sposobu bycia osoby uzależnionej, jej drażliwość, nieuzasadniona nerwowość, obojętność na dziedziny życia, które wcześniej były najważniejsze (kontakty z przyjaciółmi, hobby, obowiązki szkolne lub zawodowe).

Terapeuci wymieniają szereg symptomów towarzyszących narkomanii:

  • zwiększanie przyjmowanych dawek substancji odurzających (organizm osoby uzależnionej samoistnie zwiększa tolerancję na przyjmowany narkotyk)
  • zdobywanie narkotyku za wszelką cenę
  • sięganie po kolejne dawki narkotyku mimo świadomości ich szkodliwego wpływu na organizm
  • objawy abstynencyjne po odstawieniu narkotyku

Fazy uzależnienia od narkotyków

Wyróżnia się 4 podstawowe fazy uzależnienia narkotykowego:

  • eksperymentowanie
  • przyjmowanie okazjonalne
  • nawyk
  • uzależnienie

Eksperymentowanie z narkotykami może prowadzić do sięgania po kolejne dawki. Faza przyjmowania okazjonalnego może doprowadzić do nawyku. Na tym etapie osoba zażywająca narkotyk czuje potrzebę kolejnego sięgnięcia po konkretną substancję uzależniającą, ale może pokonać ten przymus. Uzależnienie to faza, kiedy fizyczne i psychiczne objawy zespołu abstynencyjnego nie pozwalają samodzielnie pokonać nałogu.

Leczenie narkomanii

Najpopularniejsze narkotyki

Narkotyki to substancje uzależniające, które silnie wpływają na procesy ośrodkowego układu nerwowego. Mogą one pochodzić z wyciągów roślinnych (narkotyki naturalne) lub zostać wyprodukowane chemicznie (narkotyki syntetyczne).

Najbardziej popularne narkotyki to:

  • marihuana
  • kokaina
  • amfetamina
  • heroina
  • LSD

Marihuana to naturalny narkotyk produkowany ze zmielonych kwiatostanów konopi indyjskich (cannabis sativa). Najczęściej jest ona palona w skrętach przypominających papierosy (rzadziej w szklanych lufkach).

Przyjęcie narkotyku wywołuje dobry nastrój, pobudza wyobraźnię i przyspiesza rytm serca. Szybko spada koncentracja, pojawia się ogólna apatia. Charakterystycznym objawem sięgnięcia po marihuanę są powiększone źrenice.

Kokaina pochodzi z liści tzw. koki, czyli krasnodrzewu pospolitego (jego naturalnym terenem występowania jest Kolumbia). Na rynku narkotyk sprzedawany jest w postaci białego proszku (rzadziej jako krystaliczne płatki).

Kokaina podnosi pewność siebie, wzbudza aktywność, powoduje spadek łaknienia. Szybko pojawiają się również problemy z pamięcią, halucynacje. Charakterystycznym symptomem zażycia kokainy jest tzw. wytrzeszcz oczu.

Amfetamina jest narkotykiem syntetycznym. Związek ten jest pochodną 2-fenyloetoaminy. Na rynku występuje jako biały proszek lub tabletki.

Amfetamina wywołuje polepszenie nastroju, dodaje energii i pobudza. Kolejnym etapem po zażyciu tego narkotyku jest suchość w ustach, pojawiają się także zawroty głowy i nieuzasadnione lęki, rośnie ciśnienie tętnicze. Przedawkowanie narkotyku prowadzi do zaburzeń wzroku i słuchu, niewydolności układu krążenia. W skrajnych przypadkach pojawia się psychoza amfetaminowa.

Heroinę produkuje się z mleczka makowego (opium). Najczęściej ma postać białego proszku, ale na rynku pojawia się także zanieczyszczona heroina, która jest brązowa lub beżowa. Narkomani sięgają również po kompot wyrabiany z makowej słomy.

Heroina powoduje polepszenie nastroju, zwiększa odporność organizmu na ból. Kolejnym objawem zażycia narkotyku są powolne ruchy. Narkotyk wywołuje stany depresyjne.

LSD to narkotyk syntetyczny będący pochodną ergoliny. Na rynku substancja sprzedawana jest jako małe znaczki z kolorowymi obrazkami.

LSD powoduje szybki wzrost temperatury ciała (uczucie gorąca) oraz ciśnienia tętniczego. Symptomem zażycia narkotyku są rozszerzone źrenice, omamy, drgawki, ślinotok.

Leczenie narkomanii – od czego zacząć?

Milowym krokiem w leczeniu narkomanii jest moment, gdy osoba uzależniona przyzna się przed sobą, że jest chora i potrzebuje pomocy. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpocznie się leczenie, tym terapia jest skuteczniejsza. Sygnałem do konieczności podjęcia terapii odwykowej jest pojawienie się symptomów zespołu abstynencyjnego po odstawieniu przyjmowanych narkotyków.

Metody leczenia uzależnienia narkotykowego

Leczenie zawsze musi być dostosowane do konkretnego pacjenta – zażywanych substancji, stopnia zaawansowania uzależnienia oraz wyniszczenia organizmu przez toksyny. W terapii narkotykowej stosuje się leczenie krotko-, średnio- oraz długoterminowe.

Leczenie krótkoterminowe podejmują oddziały szpitalne oraz kliniki psychiatryczne. Terapia jest połączeniem leczenia farmakologicznego oraz konsultacji psychologicznych i trwa od 6 do 8 tygodni. Najczęściej pacjentom zaleca się dalszą terapię w warunkach ambulatoryjnych.

Leczenie średnioterminowe (8 tygodni) oraz długoterminowe (nawet do 2 lat) prowadzone jest przez specjalistyczne ośrodki terapii uzależnień. Terapia jest połączeniem detoksu z różnymi formami pracy z terapeutą oraz zajęć grupowych.

W leczeniu narkomanii stosuje się między innymi:

  • model Minnesota
  • terapię substytucyjną
  • terapię poznawczo-behawioralną
  • model społeczności terapeutycznych

Terapia z wykorzystaniem modelu Minnesota ma na celu całkowitą abstynencję. Narkomania traktowana jest jako choroba, którą leczy się stosując indywidualne mapy opracowane dla każdego pacjenta.

Terapia substytucyjna wykorzystuje leki, które dają efekty zbliżone do przyjmowanych wcześniej narkotyków. Celem takiej terapii jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego poprzez powolne zmniejszanie podawanych dawek aż do ich całkowitego wyeliminowania.

Terapia poznawczo-behawioralna polega na pracy z terapeutą, który wspólnie z osobą uzależnioną rozpoznaje sytuacje, gdy ta sięga po narkotyk. Następnie stosuje się metody, które pomagają zwalczać pokusę.

Model społeczności terapeutycznej stosuje się w leczeniu długoterminowym. Osoby uzależnione wspólnie mieszkają, pracują i uczą się codziennego życia bez sięgania po środki odurzające. Jednocześnie mogą liczyć na wsparcie ze strony innych uzależnionych, terapeutów i psychologów.

Leczenie odwykowe

Po zdiagnozowaniu problemu, pacjent przechodzi odtruwanie organizmu (detoks narkotykowy). Choremu podaje się kroplówki, które pozwalają uzupełnić poziom elektrolitów oraz witamin i minerałów. Detoksykację stosuje się przy silnym uzależnieniu od narkotyków oraz wtedy, gdy dochodzi do zatrucia organizmu toksynami.

Kolejnym krokiem leczenia odwykowego jest terapia pozwalająca na walkę z nałogiem i naukę metod pomagających radzić sobie z codziennością bez sięgania po substancje psychoaktywne.

Cele terapii narkotykowej

Terapia narkotykowa ma na celu całkowitą abstynencję. Uzależnieni poznają podłoże swojego problemu, uczą się metod pokonywania objawów głodu abstynencyjnego, zdobywają umiejętności społeczne i emocjonalne. Celem terapii jest także wypracowanie asertywności pozwalającej odmawiać narkotyków, odbudować relacje z bliskimi i otoczeniem.

Terapia narkotykowa – dlaczego właśnie w Be Free?

Ośrodek Be Free czerpie doświadczenie z programów które od wielu lat funkcjonują w Polskim lecznictwie odwykowym. Zapewniamy skuteczną pomoc dla osób borykających się z uzależnieniem narkotykowym oraz gwarantujemy wsparcie dla ich rodzin. Przeprowadzamy bezpieczny detoks pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego oraz stacjonarną terapię odwykową opartą o autorski program z elementami modelu Minnesota, społeczności terapeutycznej i terapii behawioralno-poznawczej.

Z pacjentami pracują certyfikowani, doświadczeni terapeuci. Gwarantujemy wsparcie psychologiczne, motywację do zmian oraz 2-tygodniowe pobyty motywacyjne idealne dla osób, które potrzebują dalszego wsparcia w walce z nałogiem.

Pomogliśmy już wielu osobom pokonać nałóg narkotykowy i dojść do całkowitej abstynencji. Skontaktuj się z nami i zaufaj wykwalifikowanym, doświadczonym specjalistom.

 

Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się więcej:

SKUTECZNA POMOC

535 100 111

536 100 111

4.8 / 5

Menu

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111