Artykuły

Wieczorny alkoholizm. Objawy i leczenie

opublikowano: 11.03.2024
Wieczorny alkoholizm, znany również jako cichy alkoholizm lub HFA (alkoholizm wysokofunkcjonujący), jest formą uzależnienia, która często pozostaje niewidoczna dla otoczenia osoby dotkniętej problemem. W tym artykule skupimy się na objawach, konsekwencjach i metodach leczenia wieczornego alkoholizmu, z naciskiem na znaczenie profesjonalnej pomocy w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień.

Metody leczenia alkoholizmu

opublikowano: 12.02.2024
W obliczu wyzwania, jakim jest uzależnienie od alkoholu, znalezienie skutecznej ścieżki leczenia jest kluczowe dla odzyskania pełni życia i zdrowia. Obecnie, dzięki postępowi w dziedzinie medycyny i psychoterapii, osoby borykające się z tym problemem mają do dyspozycji szereg sprawdzonych metod leczenia.
Decyzja o wyborze ośrodka leczenia uzależnień jest kluczowa dla skuteczności terapii i dalszego zdrowia. W tym procesie ważna jest nie tylko intuicja, ale przede wszystkim rzetelna wiedza i świadomość kryteriów, które powinien spełniać wiarygodny ośrodek. W naszym artykule podpowiadamy, na czym powinieneś się skupić przy wyborze odpowiedniej placówki leczenia uzależnień.
Każdy, kto postanowił rozpocząć swoją drogę ku trzeźwości i ma świadomość, ile trwa oczekiwanie na bezpłatne leczenie w ramach NFZ, na pewno zastanawia się, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnych ośrodkach. Niestety nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to pytanie, bo na ostateczny koszt wpływa szereg czynników.
HFA (ang. High Functioning Alcoholics) to termin, który określa grupę pacjentów z problemem alkoholowym o bardzo specyficznym obrazie uzależnienia. W tym bowiem przypadku prowadzą oni życie, o jakim większość osób może pomarzyć. Przekonaj się, jak złudne mogą być pozory, jakie jest prawdziwe oblicze alkoholizmu wysokofunkcjonującego i jak wygląda leczenie w prywatnym ośrodku.
Alkoholizm to choroba przewlekła i postępująca charakteryzująca się niekontrolowanym i szkodliwym spożyciem alkoholu. Osoby uzależnione od alkoholu nie tylko piją alkohol w nadmiernych ilościach, ale także wykazują trudności w kontrolowaniu nałogu, pomimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i zawodowych.

Fazy choroby alkoholowej

opublikowano: 06.10.2023
Choroba alkoholowa, nazywana powszechnie alkoholizmem, to trudne i złożone zaburzenie, które dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Charakteryzuje się ona stopniowym postępem i przechodzi przez różne fazy. Z każdą z nich wiążą się poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej.

Choroby spowodowane piciem alkoholu

opublikowano: 10.08.2023
W obecnych czasach coraz częściej dochodzi do wzrostu spożycia alkoholu na całym świecie, co wiąże się z narastającym problemem zdrowotnym i społecznym. Chociaż umiarkowane spożycie alkoholu może być akceptowalne dla wielu ludzi, nadmierna konsumpcja napojów wyskokowych prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia oraz relacji rodzinnych i społecznych.

Oczyszczanie organizmu z alkoholu

opublikowano: 07.07.2023
Alkohol stał się integralną częścią naszej codzienności. Towarzyszy on uroczystościom, spotkaniom towarzyskim i chwilom relaksu. Jednak nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie – zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli chcesz uwolnić się od jego wpływu, oczyszczanie organizmu jest jednym z pierwszych kroków, który powinieneś wykonać, aby wejść na nową drogę życia.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Walka z alkoholizmem może być trudna i wymagająca, ale odpowiedni plan zdrowienia może stanowić klucz do odzyskania pełnej kontroli nad życiem. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać skuteczny plan zdrowienia osoby uzależnionej od alkoholu. Przedstawimy 12 kluczowych kroków, które pomogą przejść przez proces leczenia i odzyskać utraconą kontrolę.
Pomoc dla rodziny osoby uzależnionej od alkoholu jest niezwykle istotna, gdyż uzależnienie alkoholowe wpływa nie tylko na samą osobę uzależnioną, ale także na całe jej otoczenie. Jeśli jesteś członkiem rodziny lub bliską osobą kogoś, kto zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, ważne jest, abyś wiedział, że istnieje wiele form pomocy, z których możesz skorzystać. Ten artykuł dostarczy Ci praktycznych wskazówek na temat tego, gdzie szukać wsparcia.
W dzisiejszych czasach zjawisko alkoholizmu jest powszechnym problemem, z którym boryka się wiele rodzin. Kwestia, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, często staje się palącym tematem dla wielu osób poszukujących odpowiedzi, jak poradzić sobie z tym problemem w swoim własnym domu.

Leczenie alkoholizmu – jak zacząć?

opublikowano: 14.06.2023
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zacząć leczenie alkoholizmu? Czy czujesz, że alkohol zaczął kontrolować Twoje życie, a Ty pragniesz odzyskać wolność i zdrowie? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule odkryjemy razem, jak zacząć terapię alkoholową i jakie kroki podjąć, aby rozpocząć życie w trzeźwości.

Fazy uzależnienia od narkotyków

opublikowano: 14.06.2023
Uzależnienie od narkotyków jest poważnym problemem, który wpływa na zdrowie, relacje społeczne i życie jednostki. W tym artykule prześledzimy fazy uzależnienia od narkotyków, zaczynając od fazy eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi przez nałóg aż do etapu rekonwalescencji.

Gdzie leczyć alkoholizm?

opublikowano: 14.06.2023
Alkoholizm to poważne uzależnienie, które może zniszczyć nie tylko zdrowie osoby zmagającej się z tym problemem, ale również wpłynąć negatywnie na relacje z rodziną. Szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest niezwykle ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dla poprawy jakości życia uzależnionego. W tym artykule przyjrzymy się różnym ośrodkom oraz grupom, w których można znaleźć wsparcie w walce z alkoholizmem.
Ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej od alkoholu to proces, w którym taka osoba traci częściowo lub całkowicie zdolność do podejmowania czynności prawnych. Ma to na celu ochronę interesów i finansów tej osoby. Decyzja o ubezwłasnowolnieniu osoby uzależnionej podejmowana jest w ostateczności, kiedy wszystkie metody leczenia alkoholizmu zawodzą i osoba uzależniona stanowi zagrożenie dla siebie i innych.

Dobrowolne leczenie odwykowe

opublikowano: 03.04.2023
Uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych to problem, który dotyka milionów ludzi na całym świecie. Leczenie uzależnienia może być trudne i wymagać poświęcenia, ale w ostateczności pomoże wrócić do normalności. Jednym z podejść do leczenia uzależnienia jest dobrowolne leczenie odwykowe. Czym ono jest i na czym polega? Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się więcej.
Obserwacje pacjentów na oddziałach odwykowych oraz rozmowy z alkoholikami pokazują, że ponad 90% z nich zostało w jakiś sposób przymuszonych (ultimatum ze strony rodziny/pracodawcy, nakaz sądowy) do tego, by poddać się leczeniu. Jak się za to zabrać, by takie działanie przyniosło skutek? Jak zmotywować osobę uzależnioną do leczenia?

Jak stosować kopytnik na alkoholizm?

opublikowano: 13.02.2023
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum L.) to niepozorna roślina z rodziny kokornakowatych. Rośnie w lasach środkowej i południowej Europy oraz na Syberii. Powszechnie występuje również w Polsce. Nazwa rośliny pochodzi od liści, które swoim kształtem przypominają końskie kopyto. Kopytnik pospolity jest skuteczny we wspomaganiu terapii alkoholowej.
Alkoholizm to choroba, z którą boryka się około 4,5% Polaków. Problem jest więc poważny. Duża grupa osób szuka pomocy i podejmuje skuteczne leczenie, na które składa się zarówno psychoterapia, jak i leczenie farmakologiczne. Niestety wielu pacjentów wzbrania się przed podjęciem terapii. Co można w takiej sytuacji zrobić? Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Czy można go do tego zmusić?

Jak leczyć alkoholizm farmakologicznie?

opublikowano: 13.02.2023
Podstawową metodą leczenia choroby alkoholowej jest psychoterapia, wykorzystująca elementy terapii behawioralnej, poznawczo-behawioralnej, a także psychoedukacji oraz innych technik pozwalających zwalczyć psychiczną pokusę sięgnięcia po alkohol. W wielu przypadkach te działania odnoszą zamierzony skutek, jednak nie we wszystkich. Istnieją bowiem sytuacje, w których konieczne jest włączenie farmakoterapii.

Test na alkoholizm

opublikowano: 27.01.2023
Alkoholizm jest zjawiskiem na tyle złożonym, że jednoznaczne zdiagnozowanie problemu może czasami być problematyczne. W przypadku tzw. wysokofunkcjonujących alkoholików pozornie nie widać objawów uzależnienia. Choroba przebiega w czterech fazach (wstępnej, ostrzegawczej, krytycznej i przewlekłej). Zaburzenia funkcjonowania w każdej z nich mają charakter ściśle powiązany z osobowością i stylem życia osoby uzależnionej.
Leczenie alkoholizmu może mieć różne formy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i charakteru pacjenta stosuje się zróżnicowane rodzaje terapii. Czasami niezbędne jest odseparowanie osoby uzależnionej od alkoholu od jej środowiska i umieszczenie jej w specjalistycznym ośrodku. Niejednokrotnie wiąże się to z dużym obciążeniem finansowym. Część osób ze względów na koszty terapii decyduje się na rozwiązania refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wywołać wstręt do alkoholu?

opublikowano: 27.01.2023
Osoby żyjące w bliskiej styczności z alkoholikami często szukają metod na obrzydzenie im picia. Niekończące się wybryki, awantury i przemoc ze strony uzależnionego doprowadzają niejednokrotnie do poważnych kryzysów i rozpadu relacji. Nic więc dziwnego, że rodziny alkoholików rozglądają się za każdym możliwym sposobem na pozbycie się tego przykrego problemu.

Ile kosztuje odtruwanie alkoholowe?

opublikowano: 27.01.2023
Decyzja o terapii w zamkniętym ośrodku jest kamieniem milowym na drodze do wytrzeźwienia. Detoks przeprowadzony w kontrolowanych warunkach jest znacznie bezpieczniejszy i skuteczniejszy od domowych metod odtruwania. W przypadku zaawansowanej choroby jest także jedyną sensowną metodą na wytrzeźwienie i rozpoczęcie pracy nad zmianą funkcjonowania osoby uzależnionej.

Jak postępować z alkoholikiem

opublikowano: 27.01.2023
Każdy przypadek alkoholizmu jest trudny. Szczególnie trudny bywa zwłaszcza, jeśli chorobą dotknięta jest bliska osoba - brat, siostra, rodzic, partner lub przyjaciel. Zjawisko alkoholizmu zawsze odnosi się do sfery emocjonalnej. Zdarza się, że w najtrudniejszych chwilach nie postępujemy właściwie. Nawet, jeśli uświadomimy sobie, że uzależniony potrzebuje pomocy, a nie krytyki i oskarżeń.

Przymusowe leczenie alkoholika

opublikowano: 08.12.2022
Całkowite wyleczenie alkoholizmu jest niemożliwe. Gdy osoba uzależniona zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i dobrowolnie oddaje się w ręce specjalistów, może rozpocząć nowe życie jako abstynent. Detoks, terapia i trzeźwość pozwalają na kontrolowanie nałogu. Poprawiają stan psychofizyczny i poziom życia socjalnego.

Tabletki na alkoholizm

opublikowano: 08.12.2022
Samodzielne próby okiełznania nałogu sięgania po alkohol przybierają przeróżne formy. Alkoholicy próbują we własnym zakresie przeprowadzić detoks. Naprzemiennie trwają w trzeźwości i na nowo wpadają w szpony nałogu. Często szukają przy tym wsparcia farmakologicznego. Rozglądają się w aptekach i sieci internetowej za tabletkami na alkoholizm bez recepty.

Jak przestać pić?

opublikowano: 05.10.2022
Alkoholizm to choroba o różnych obliczach i stadiach rozwoju. Przebiega indywidualną drogą, uzależnioną od charakteru pacjenta, jego stylu życia, przeszłości, sytuacji materialnej i przynależności do grup społecznych. Zarówno progresja alkoholizmu, jak i droga do trzeźwości mają więc przebieg specyficzny dla danej osoby.

Jak leczyć alkoholizm?

opublikowano: 05.10.2022
Wiedza społeczeństwa na temat działania napojów wysokoprocentowych i długofalowych konsekwencji ich spożywania jest w fatalnej kondycji. Nadużywanie alkoholu może nie tylko bezpośrednio i pośrednio doprowadzić do zgonu, ale często staje się również przyczyną powstania alkoholizmu. Jego następstwa są zazwyczaj opłakane zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej środowiska.

Rodzaje narkotyków

opublikowano: 22.09.2022
Narkotyki to w uogólnieniu substancje o działaniu psychoaktywnym - wpływają na działanie ośrodkowego układu nerwowego i zazwyczaj powodują uzależnienie. Są to przy tym często substancje nielegalne. Nie istnieje dokładna, jednoznaczna definicja narkotyku. Słowo „narkotyk” może mieć różne znaczenie w zależności od kontekstu - medycznego, policyjnego, ustawowego.

Jak pomóc alkoholikowi?

opublikowano: 22.09.2022
Alkoholizm to narastający problem społeczny. Podłoże tego zagadnienia sięga kolebki naszej cywilizacji. Panuje powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu. Działanie tej substancji - zarówno doraźne, jak i długofalowe - jest często bagatelizowane, lub zupełnie niezrozumiane nawet przez osoby, które mają z nią systematyczną styczność.

Leczenie narkomanii

opublikowano: 22.01.2016
Obecnie narkotyki, przynajmniej niektóre, stają się elementem młodzieżowej kultury i ryzyko sięgania po nie dotyczy większości młodzieży. Teoretycznie rodzice zdają sobie sprawę z zagrożenia, ale nie przyjmują do wiadomości, ze zagrożenie to mogłoby dotyczyć bezpośrednio ich dzieci.

Alkoholizm w rodzinie

opublikowano: 22.01.2016
Alkoholizm często nazywany jest „choroba rodziny”. Rodzina nie jest w stanie zignorować czy tez uciec od problemu jakim jest pijacy. W rodzinie pojawia się niepewność, zakłopotanie, gniew, lęk.

Uzależnienie od gier komputerowych

opublikowano: 22.01.2016
Co roku wzrasta ilość pacjentów uwikłanych w destrukcyjne zachowania związane z uzależnieniem od czynności. Nadal jest niski poziom świadomości zagrożeń i wiedzy dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych z zakresu wczesnego rozpoznawania objawów uzależnienia od gier, komputera, Internetu, telefonu komórkowego.

Detoksykacja / odtrucie alkoholowe

opublikowano: 22.01.2016
Pojęcie detoksykacji odnosi się do procesu terapeutycznego, w którym u osoby z uzależnieniem fizjologicznym zaprzestaje się podawania danej substancji i leczy ujawniające się objawy abstynencyjne. W wyniku udanej detoksykacji pacjent utrzymuje abstynencję bez objawów abstynencyjnych oraz zanika wykształcona w procesie uzależnienia tolerancja na efekty substancji.

Dopalacze

opublikowano: 18.11.2015
„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o różnym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje.
Pojawienie się i występowanie nowych przedmiotów i produktów mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, kawałki okopconej folii aluminiowej, igły i strzykawki, waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach, kleje, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp. Zmiany psychiczne oraz dotychczasowych zachowań i zwyczajów...

Narkotyki

opublikowano: 18.11.2015
Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to stosowane wymiennie okreslenia w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna. Z kolei samo pojęcie narkomanii wywodzi się od słowa "narcos" co oznacza odurzenie, senność.

Działanie alkoholu na organizm

opublikowano: 13.11.2015
Alkohol etylowy jest cieczą lżejszą od wody, przezroczystą, o charakterystycznej woni i piekącym smaku. W normalnych warunkach występuje w organizmie człowieka jako alkohol fizjologiczny, w stężeniu nie przekraczającym 0,15 promila
Picie alkoholu staje się problemem gdy...

Picie ryzykowne i szkodliwe

opublikowano: 13.11.2015
Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Przeciwnie każdy, kto spożywa alkohol oczekuje korzyści – chce poprawić sobie nastrój, ubarwić szarą codzienność, ułatwić kontakty towarzyskie, zrelaksować się.

Szkody zdrowotne

opublikowano: 05.01.2008
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

Menu

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111