536 100 111 535 100 111
PN - ND 8:00 - 22:00
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum L.) to niepozorna roślina z rodziny kokornakowatych. Rośnie w lasach środkowej i południowej Europy oraz na Syberii. Powszechnie występuje również w Polsce. Nazwa rośliny pochodzi od liści, które swoim kształtem przypominają końskie kopyto. Dla wielu osób kopytnik jest popularną rośliną ozdobną, uprawianą w parkach i ogrodach, zwłaszcza w zacienionych miejscach.
Nie wszyscy wiedzą, że kopytnik prócz funkcji ozdobnej, ma też znaczenie praktyczne. Z jego leczniczych właściwości zdawali sobie sprawę już starożytni Grecy. Moczopędne, przeczyszczające i wywołujące wymioty działanie było panaceum na wiele dolegliwości. Okazuje się, że dobroczynne właściwości rośliny mają jeszcze jedno – bardzo popularne ostatnio zastosowanie. Kopytnik pospolity jest skuteczny we wspomaganiu terapii alkoholowej.
Jak stosować kopytnik na alkoholizm? Na co uważać? Przekonajmy się.
Ziele kopytnika zawiera wiele związków farmakologicznie czynnych, czyli takich, które wykorzystuje przemysł farmaceutyczny przy produkcji leków. Roślina ta jest bogatym źródłem glikozydów fenolowych, żywicy, garbników, eugenolu, azaronu, aldehydu azarylowego oraz metyloeugenolu.
Schemat działania kopytnika jest banalnie prosty. Wystarczy wymieszać ziele z alkoholem. Trunek z dodatkiem kopytnika po spożyciu wywoła u alkoholika wymioty, które mogą zniechęcić go do sięgania po alkohol w przyszłości.
Dodatkowo kopytnik wydziela olejek eteryczny. Jego głównym składnikiem jest azaron – substancja wywołująca podrażnienie błon śluzowych oskrzeli, żołądka oraz jelit. Spożycie ziela kopytnika wraz z alkoholem obrzydzi wysokoprocentowe trunki.
Kopytnik pospolity, choć ma wiele pożądanych cech, wciąż jest rośliną trującą. Dlatego podczas jego stosowania należy zachować szczególną ostrożność. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Każda osoba, która chciałaby wypróbować działanie na sobie lub zaaplikować preparat na bazie kopytnika komuś bliskiemu, powinna skonsultować się ze specjalistą od ziołolecznictwa.