536 100 111 535 100 111
PN - ND 8:00 - 22:00
Osoby żyjące w bliskiej styczności z alkoholikami często szukają metod na obrzydzenie im picia. Niekończące się wybryki, awantury i przemoc ze strony uzależnionego doprowadzają niejednokrotnie do poważnych kryzysów i rozpadu relacji. Nic więc dziwnego, że rodziny alkoholików rozglądają się za każdym możliwym sposobem na pozbycie się tego przykrego problemu.
Czytaj dalej, a dowiesz się, czy istnieją domowe sposoby na obrzydzenie komuś alkoholu. Poznasz także rozwiązania, które umożliwiają rozpoczęcia życia w trzeźwości.
Obrzydzenie alkoholu zdrowej, trzeźwo myślącej osobie, nie jest trudne. Ludzie troszczący się o swoje zdrowie i samopoczucie często sami porzucają tę używkę. Wystarczy zrozumieć jej działanie, by odkryć, że spożywanie napojów wyskokowych nie niesie ze absolutnie sobą żadnych korzyści - niezależnie od ilości i częstotliwości picia.
Jeśli widzisz u bliskiej Ci osoby skłonność do częstego picia, która może prowadzić do rozwoju uzależnienia, spróbuj porozmawiać z nią o konsekwencjach jej zachowania. Opowiedz o negatywnych skutkach spożywania alkoholu:
Sprawa wygląda inaczej w przypadkach, gdy uzależnienie już zaczęło przejmować kontrolę nad życiem alkoholika. Osobom chorym nawet najbardziej racjonalne argumenty nie są w stanie przemówić do rozsądku. Szansa na samodzielne wyjście z nałogu istnieje w pierwszych fazach rozwoju choroby, pod warunkiem, że uzależniony zdaje sobie sprawę z powagi problemu.
Można wówczas spróbować domowych sposobów na wytrzeźwienie. Zmianie ulec muszą nawyki prowadzące do picia. Alkoholik powinien poszukać sobie absorbujących zajęć, takich jak uprawianie sportu, lektura i medytacja. Pomocne bywa oddanie się hobby, na które do tej pory ze względu na picie nie było czasu i pieniędzy.
Należy całkowicie zrezygnować przy tym w przebywaniu w miejscach i towarzystwie stwarzającym okazje do picia. Koniec z wizytami w barach i pubach.
W przypadku zaawansowanych alkoholików z symptomami fizycznego uzależnienia, domowe sposoby na wytrzeźwienie nie przyniosą zadowalających rezultatów. Próby przeprowadzenia odtrucia we własnym zakresie są zagrożeniem dla życia i zdrowia.
Najlepsze, co można zrobić dla osoby z rozwiniętym uzależnieniem, jest nakłonienie jej do udania się na terapię.
Najskuteczniejszym sposobem na oduczenie alkoholika picia jest poddanie go terapii. Leczenie uzależnienia to złożone i długotrwałe zadanie. Wymaga odpowiednich warunków, wsparcia specjalistów i osób z bliskiego otoczenia chorego. Niezbędna jest również szczera chęć zmiany swojego życia ze strony samego alkoholika.
Praktyczny proces trzeźwienia rozpoczyna się od odtrucia organizmu. To wyczerpujący i niebezpieczny etap, podczas którego chory doświadcza silnych bólów głowy, drżenia rąk, wymiotów, biegunek, a nawet halucynacji, napadów paniki i lęku. Zdarza się, że dochodzi do zaburzenia rytmu serca, drgawek, utraty przytomności i śmierci. Dlatego tak ważna jest asysta specjalistów, monitorujących stan chorego.
Detoks to pierwszy krok na długiej drogi ku trzeźwości. Nie wystarczy pozbyć się alkoholu z organizmu. Alkoholik musi zrozumieć wszystkie mechanizmy, które sprawiają, że traci nad sobą kontrolę.
W zasadzie uczy się żyć od nowa, w całkowitej abstynencji.
Jeśli w życiu chorego ma zajść trwała zmiana, nie może być mowy o powrocie do dotychczasowego towarzystwa, miejsc i nawyków. Nowe schematy zachowań pomagają wypracować różne rodzaje terapii. Uzależniony może też zażywać leki, które mają na celu ustabilizowanie jego nastroju.
Pamiętaj, że alkoholizmu nie da się całkowicie wyleczyć. Chorym pozostaje się do końca życia, a jedyną drogą do poprawy codziennego funkcjonowania jest całkowita abstynencja.