Test na alkoholizm

opublikowano: 27.01.2023

Alkoholizm jest zjawiskiem na tyle złożonym, że jednoznaczne zdiagnozowanie problemu może czasami być problematyczne. W przypadku tzw. wysokofunkcjonujących alkoholików pozornie nie widać objawów uzależnienia. Choroba przebiega w czterech fazach (wstępnej, ostrzegawczej, krytycznej i przewlekłej). Zaburzenia funkcjonowania w każdej z nich mają charakter ściśle powiązany z osobowością i stylem życia osoby uzależnionej.

Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by rozpoznać problem u siebie lub najbliższych. Pomocny może być test na alkoholizm. Czytaj dalej, a dowiesz się jak sprawdzić, czy masz do czynienia z uzależnieniem od alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu - jak sprawdzić?

W samodzielnym zdiagnozowaniu problemu pomóc może tzw. test altimorski. To zestaw pytań opracowany w szpitalu John Hopkins University, w Baltimore w stanie Maryland - stąd jego nazwa.

Na każde pytanie odpowiedz tak lub nie. Jeśli odpowiesz twierdząco na jedno z zadanych pytań, prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Dwie odpowiedzi „tak” są alarmujące i mogą świadczyć o rozwijającym się problemie z piciem. Trzy i więcej pozytywnych odpowiedzi wskazują na uzależnienie od alkoholu. Powinieneś wówczas jak najszybciej poszukać pomocy u specjalisty, zanim choroba doprowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych.

Test dla alkoholików jednakże nie jest jednoznaczny i nie powinno się go traktować jako jedyne narzędzie diagnostyczne. Uzależnienie od alkoholu objawia się na przeróżne sposoby, których nie obejmują poniższe pytania.

Test baltimorski:

1. Czy pijesz w pracy?

2. Czy Twoje picie ma ujemny wpływ na życie domowe?

3. Czy pijesz dlatego że jesteś nieśmiały/a wobec innych?

4. Czy Twoje picie ma wpływ na negatywną opinię o Tobie?

5. Czy miałeś kiedykolwiek wyrzuty sumienia z powodu picia?

6. Czy wskutek picia miałeś kiedykolwiek kłopoty finansowe?

7. Czy Twoje picie jest powodem zmartwień rodziny?

8. Czy pijąc stajesz się mniej ambitny/a?

9. Czy odczuwasz potrzebę picia codziennie o określonej porze?

10. Czy jest Ci obojętne z kim pijesz?

11. Czy po piciu jednego dnia odczuwasz potrzebę picia nazajutrz?

12. Czy pijąc zauważyłeś u siebie zmniejszenie się twojej sprawności fizycznej i umysłowej?

13. Czy picie wpływa negatywnie na twoją pracę zawodową czy też inne działania poza pracą?

14. Czy z powodu picia masz problemy ze snem?

15. Czy pijąc chcesz uciec od kłopotów?

16. Czy zdarza się, że pijesz samotnie?

17. Czy w skutek picia tracisz pamięć i nie wiesz gdzie byłeś, co robiłeś?

18. Czy pijesz aby wzmocnić pewność siebie?

19. Czy w związku z piciem byłeś kiedykolwiek w szpitalu, w izbie wytrzeźwień, ambulatorium itp.?

Objawy alkoholizmu

Oto kilka objawów, które mogą świadczyć o uzależnieniu od alkoholu:

  • nadmierne i częste sięganie po alkohol, nawet w sytuacjach, w których picie jest nieodpowiednie lub niebezpieczne (np. podczas prowadzenia samochodu, pracy itp.),
  • brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu,
  • silne pragnienie picia alkoholu lub uczucie potrzeby jego zażycia,
  • trudności w rzuceniu lub zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu,
  • utrata pamięci lub "zapomnienie" o tym, co się działo podczas picia,
  • obniżenie lub utrata zainteresowań lub aktywności, które kiedyś były ważne,
  • zmiany w zachowaniu lub nastroju po spożyciu alkoholu,
  • picie alkoholu w celu złagodzenia negatywnych emocji lub radzenia sobie ze stresem,
  • unikanie sytuacji, w których nie można pić alkoholu,
  • kontynuowanie picia pomimo występowania negatywnych konsekwencji zdrowotnych lub innych problemów związanych z piciem.

Jeśli doświadczasz jednego lub kilku z powyższych zjawisk, również powinieneś poszukać pomocy lekarza, psychologa lub psychiatry.

Alkoholizm to podstępna choroba. Jednym z największych zagrożeń, jakie rodzi, jest fakt, że alkoholik może w ogóle nie dostrzegać swojego problemu. Mimo postępującej degradacji poziomu egzystencji i rozpadających się relacji w życiu zawodowym i osobistym, a nawet pogorszenia stanu zdrowia, uzależniony pije dalej.

Ważną rolę w takim przypadku odgrywają osoby z najbliższego otoczenia. Ich sytuacja jest niezwykle trudna, ponieważ zazwyczaj niczym nie zasłużyli na okoliczności, w których się znaleźli. To oni jednak mają największą szansę na uświadomienie choremu, że nałóg przejmuje kontrolę nad jego życiem.

Ze względu na duże obciążenie psychiczne i doświadczanie niejednokrotnie skrajnie patologicznych sytuacji, rodziny alkoholików również powinny poszukać pomocy. Doświadczony specjalista leczenia uzależnień pomaga nie tylko przejść przez ciężkie chwile, ale także odbudować poczucie własnej wartości. Może także wskazać ścieżkę postępowania z alkoholikiem, dzięki której zdecyduje się on na dobrowolny udział w terapii.

Menu

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111