Artykuły prasowe

Test na alkoholizm

opublikowano: 27.01.2023
Alkoholizm jest zjawiskiem na tyle złożonym, że jednoznaczne zdiagnozowanie problemu może czasami być problematyczne. W przypadku tzw. wysokofunkcjonujących alkoholików pozornie nie widać objawów uzależnienia. Choroba przebiega w czterech fazach (wstępnej, ostrzegawczej, krytycznej i przewlekłej). Zaburzenia funkcjonowania w każdej z nich mają charakter ściśle powiązany z osobowością i stylem życia osoby uzależnionej.
Leczenie alkoholizmu może mieć różne formy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i charakteru pacjenta stosuje się zróżnicowane rodzaje terapii. Czasami niezbędne jest odseparowanie alkoholika od jego środowiska i umieszczenie go w specjalistycznym ośrodku. Niejednokrotnie wiąże się to z dużym obciążeniem finansowym. Część osób ze względów na koszta terapii decyduje się na rozwiązania refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wywołać wstręt do alkoholu?

opublikowano: 27.01.2023
Osoby żyjące w bliskiej styczności z alkoholikami często szukają metod na obrzydzenie im picia. Niekończące się wybryki, awantury i przemoc ze strony uzależnionego doprowadzają niejednokrotnie do poważnych kryzysów i rozpadu relacji. Nic więc dziwnego, że rodziny alkoholików rozglądają się za każdym możliwym sposobem na pozbycie się tego przykrego problemu.

Ile kosztuje odtruwanie alkoholowe?

opublikowano: 27.01.2023
Decyzja o terapii w zamkniętym ośrodku jest kamieniem milowym na drodze do wytrzeźwienia. Detoks przeprowadzony w kontrolowanych warunkach jest znacznie bezpieczniejszy i skuteczniejszy od domowych metod odtruwania. W przypadku zaawansowanej choroby jest także jedyną sensowną metodą na wytrzeźwienie i rozpoczęcie pracy nad zmianą funkcjonowania osoby uzależnionej.

Jak postępować z alkoholikiem

opublikowano: 27.01.2023
Każdy przypadek alkoholizmu jest trudny. Szczególnie trudny bywa zwłaszcza, jeśli chorobą dotknięta jest bliska osoba - brat, siostra, rodzic, partner lub przyjaciel. Zjawisko alkoholizmu zawsze odnosi się do sfery emocjonalnej. Zdarza się, że w najtrudniejszych chwilach nie postępujemy właściwie. Nawet, jeśli uświadomimy sobie, że uzależniony potrzebuje pomocy, a nie krytyki i oskarżeń.

Przymusowe leczenie alkoholika

opublikowano: 08.12.2022
Całkowite wyleczenie alkoholizmu jest niemożliwe. Gdy osoba uzależniona zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i dobrowolnie oddaje się w ręce specjalistów, może rozpocząć nowe życie jako abstynent. Detoks, terapia i trzeźwość pozwalają na kontrolowanie nałogu. Poprawiają stan psychofizyczny i poziom życia socjalnego.

Tabletki na alkoholizm

opublikowano: 08.12.2022
Samodzielne próby okiełznania nałogu sięgania po alkohol przybierają przeróżne formy. Alkoholicy próbują we własnym zakresie przeprowadzić detoks. Naprzemiennie trwają w trzeźwości i na nowo wpadają w szpony nałogu. Często szukają przy tym wsparcia farmakologicznego. Rozglądają się w aptekach i sieci internetowej za tabletkami na alkoholizm bez recepty.

Jak przestać pić?

opublikowano: 05.10.2022
Alkoholizm to choroba o różnych obliczach i stadiach rozwoju. Przebiega indywidualną drogą, uzależnioną od charakteru pacjenta, jego stylu życia, przeszłości, sytuacji materialnej i przynależności do grup społecznych. Zarówno progresja alkoholizmu, jak i droga do trzeźwości mają więc przebieg specyficzny dla danej osoby.

Jak leczyć alkoholizm?

opublikowano: 05.10.2022
Wiedza społeczeństwa na temat działania napojów wysokoprocentowych i długofalowych konsekwencji ich spożywania jest w fatalnej kondycji. Nadużywanie alkoholu może nie tylko bezpośrednio i pośrednio doprowadzić do zgonu, ale często staje się również przyczyną powstania alkoholizmu. Jego następstwa są zazwyczaj opłakane zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej środowiska.

Rodzaje narkotyków

opublikowano: 22.09.2022
Narkotyki to w uogólnieniu substancje o działaniu psychoaktywnym - wpływają na działanie ośrodkowego układu nerwowego i zazwyczaj powodują uzależnienie. Są to przy tym często substancje nielegalne. Nie istnieje dokładna, jednoznaczna definicja narkotyku. Słowo „narkotyk” może mieć różne znaczenie w zależności od kontekstu - medycznego, policyjnego, ustawowego.

Jak pomóc alkoholikowi?

opublikowano: 22.09.2022
Alkoholizm to narastający problem społeczny. Podłoże tego zagadnienia sięga kolebki naszej cywilizacji. Panuje powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu. Działanie tej substancji - zarówno doraźne, jak i długofalowe - jest często bagatelizowane, lub zupełnie niezrozumiane nawet przez osoby, które mają z nią systematyczną styczność.

Leczenie narkomanii

opublikowano: 22.01.2016
Obecnie narkotyki, przynajmniej niektóre, stają się elementem młodzieżowej kultury i ryzyko sięgania po nie dotyczy większości młodzieży. Teoretycznie rodzice zdają sobie sprawę z zagrożenia, ale nie przyjmują do wiadomości, ze zagrożenie to mogłoby dotyczyć bezpośrednio ich dzieci.

Alkoholizm w rodzinie

opublikowano: 22.01.2016
Alkoholizm często nazywany jest „choroba rodziny”. Rodzina nie jest w stanie zignorować czy tez uciec od problemu jakim jest pijacy. W rodzinie pojawia się niepewność, zakłopotanie, gniew, lęk.

Uzależnienie od gier komputerowych

opublikowano: 22.01.2016
Co roku wzrasta ilość pacjentów uwikłanych w destrukcyjne zachowania związane z uzależnieniem od czynności. Nadal jest niski poziom świadomości zagrożeń i wiedzy dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych z zakresu wczesnego rozpoznawania objawów uzależnienia od gier, komputera, Internetu, telefonu komórkowego.

Detoksykacja / odtrucie alkoholowe

opublikowano: 22.01.2016
Pojęcie detoksykacji odnosi się do procesu terapeutycznego, w którym u osoby z uzależnieniem fizjologicznym zaprzestaje się podawania danej substancji i leczy ujawniające się objawy abstynencyjne. W wyniku udanej detoksykacji pacjent utrzymuje abstynencję bez objawów abstynencyjnych oraz zanika wykształcona w procesie uzależnienia tolerancja na efekty substancji.

Dopalacze

opublikowano: 18.11.2015
„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o różnym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje.
Pojawienie się i występowanie nowych przedmiotów i produktów mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, kawałki okopconej folii aluminiowej, igły i strzykawki, waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach, kleje, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp. Zmiany psychiczne oraz dotychczasowych zachowań i zwyczajów...

Narkotyki

opublikowano: 18.11.2015
Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to stosowane wymiennie okreslenia w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna. Z kolei samo pojęcie narkomanii wywodzi się od słowa "narcos" co oznacza odurzenie, senność.

Działanie alkoholu na organizm

opublikowano: 13.11.2015
Alkohol etylowy jest cieczą lżejszą od wody, przezroczystą, o charakterystycznej woni i piekącym smaku. W normalnych warunkach występuje w organizmie człowieka jako alkohol fizjologiczny, w stężeniu nie przekraczającym 0,15 promila
Picie alkoholu staje się problemem gdy...

Picie ryzykowne i szkodliwe

opublikowano: 13.11.2015
Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Przeciwnie każdy, kto spożywa alkohol oczekuje korzyści – chce poprawić sobie nastrój, ubarwić szarą codzienność, ułatwić kontakty towarzyskie, zrelaksować się.

Szkody zdrowotne

opublikowano: 05.01.2008
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

Menu

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij