Artykuły prasowe

Rodzaje narkotyków

opublikowano: 22.09.2022
Narkotyki to w uogólnieniu substancje o działaniu psychoaktywnym - wpływają na działanie ośrodkowego układu nerwowego i zazwyczaj powodują uzależnienie. Są to przy tym często substancje nielegalne. Nie istnieje dokładna, jednoznaczna definicja narkotyku. Słowo „narkotyk” może mieć różne znaczenie w zależności od kontekstu - medycznego, policyjnego, ustawowego.

Jak pomóc alkoholikowi?

opublikowano: 22.09.2022
Alkoholizm to narastający problem społeczny. Podłoże tego zagadnienia sięga kolebki naszej cywilizacji. Panuje powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu. Działanie tej substancji - zarówno doraźne, jak i długofalowe - jest często bagatelizowane, lub zupełnie niezrozumiane nawet przez osoby, które mają z nią systematyczną styczność.

Leczenie narkomanii

opublikowano: 22.01.2016
Obecnie narkotyki, przynajmniej niektóre, stają się elementem młodzieżowej kultury i ryzyko sięgania po nie dotyczy większości młodzieży. Teoretycznie rodzice zdają sobie sprawę z zagrożenia, ale nie przyjmują do wiadomości, ze zagrożenie to mogłoby dotyczyć bezpośrednio ich dzieci.

Alkoholizm w rodzinie

opublikowano: 22.01.2016
Alkoholizm często nazywany jest „choroba rodziny”. Rodzina nie jest w stanie zignorować czy tez uciec od problemu jakim jest pijacy. W rodzinie pojawia się niepewność, zakłopotanie, gniew, lęk.

Uzależnienie od gier komputerowych

opublikowano: 22.01.2016
Co roku wzrasta ilość pacjentów uwikłanych w destrukcyjne zachowania związane z uzależnieniem od czynności. Nadal jest niski poziom świadomości zagrożeń i wiedzy dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych z zakresu wczesnego rozpoznawania objawów uzależnienia od gier, komputera, Internetu, telefonu komórkowego.

Detoksykacja / odtrucie alkoholowe

opublikowano: 22.01.2016
Pojęcie detoksykacji odnosi się do procesu terapeutycznego, w którym u osoby z uzależnieniem fizjologicznym zaprzestaje się podawania danej substancji i leczy ujawniające się objawy abstynencyjne. W wyniku udanej detoksykacji pacjent utrzymuje abstynencję bez objawów abstynencyjnych oraz zanika wykształcona w procesie uzależnienia tolerancja na efekty substancji.

Dopalacze

opublikowano: 18.11.2015
„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o różnym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje.
Pojawienie się i występowanie nowych przedmiotów i produktów mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, kawałki okopconej folii aluminiowej, igły i strzykawki, waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach, kleje, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp. Zmiany psychiczne oraz dotychczasowych zachowań i zwyczajów...

Narkotyki

opublikowano: 18.11.2015
Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to stosowane wymiennie okreslenia w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna. Z kolei samo pojęcie narkomanii wywodzi się od słowa "narcos" co oznacza odurzenie, senność.

Działanie alkoholu na organizm

opublikowano: 13.11.2015
Alkohol etylowy jest cieczą lżejszą od wody, przezroczystą, o charakterystycznej woni i piekącym smaku. W normalnych warunkach występuje w organizmie człowieka jako alkohol fizjologiczny, w stężeniu nie przekraczającym 0,15 promila

Menu

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij