Dopalacze

opublikowano: 18.11.2015

„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o róznym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków (imitują ich działanie). Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają  groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. W grupie zwanej „dopalaczami” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy:

1) substancje o działaniu pobudzającym,

2)  substancje o działaniu halucynogennym,

3) substancje imitujące działanie marihuany.

Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już niewielkie działki działają na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego  łatwo można je przedawkować, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Handlarze narkotykami od lat próują znaleźć sposób na to, aby móc sprzedawać substancje psychoaktywne jak największej grupie ludzi. Czerpią oni z tego ogromne zyski nie bacząc na rujnowanie przy tym życia wielu osób. „Dopalacze” są właśnie taką próbą obejścia prawa zabraniającego sprzedaży narkotyków. Cechą charakterystyczną „dopalaczy” jest to, że substancje w nich zawarte nie znajdują się w wykazach substancji kontrolowanych naszym prawem. Handlarze narkotyków  wymyślają i produkują nowe produkty zaraz po tym, gdy poprzednie ich wersje zostaną zabronione. Wykorzystują w ten sposób luki w prawie. Z tym faktem wiążą się ogromne zagrożenia. Po pierwsze nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na organizm, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. Po drugie „dopalacze” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają negatywnie na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które zażyły tych narkotyków.

Dopalacze o działaniu pobudzającym :

Sprzedawcy informują iż zwiększają energię i poprawiają nastrój.W rzeczywistości po zażyciu często występują zaburzenia pracy serca, zaburzenia neurologicze, halucynacjie i urojenia.

Zazwyczaj sprzedawane są jako w postaci proszku, kryształków, lub pigułek.

Dopalacze o działaniu halucynogennym

Reklamowane są jako środki dostarczające niesamowitych doznań, i pozazmysłowych wrażeń, jednakże faktycznie można doświadczyć: nudności, bezsenności, lęku i paniki, halucynacji i urojeń.

Występują w postaci: nasączonych kawałków papieru/ tektury, czasem płynu.

Dopalacze imitujące działanie marihuany.

W reklamie usłyszysz: odprężysz się, rozluźnisz, wprawisz w dobry nastrój.

W rzeczywistości możesz doświadczyć: wymiotów,  nerwowości, bólów w klatce piersiowej, drgawek a nawet utraty przytomności.

Występują w postaci mieszanek ziołowych, proszku, najczęściej zażywa się je przez palenie.

 

Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111