Jak leczyć alkoholizm?

opublikowano: 05.10.2022

Wiedza społeczeństwa na temat działania napojów wysokoprocentowych i długofalowych konsekwencji ich spożywania jest w fatalnej kondycji. Nadużywanie alkoholu może nie tylko bezpośrednio i pośrednio doprowadzić do zgonu, ale często staje się również przyczyną powstania alkoholizmu. Jego następstwa są zazwyczaj opłakane zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej środowiska.

Dane opublikowane w 2016 roku przez WHO są alarmujące. Średnia spożycia alkoholu w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie. Na potęgę pijemy przede wszystkim piwo, wódkę i wino. Na jednego mieszkańca Polski przypadło średnio 10,4 litra alkoholu.

Czytaj dalej, a dowiesz się jak leczyć alkoholizm. Poznasz również rolę farmakoterapii w tym procesie oraz zasady działania ośrodków terapii uzależnień.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?  ​

1. Przyznaj, że zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu.  

Leczenie alkoholizmu przybiera różne formy, zależne od stanu psycho-fizycznego pacjenta oraz stopnia zaawansowania uzależnienia. Pierwszym krokiem zawsze jest uświadomienie sobie istnienia problemu. Jeśli nastąpi to odpowiednio wcześnie, a alkoholikowi uda się doprowadzić do całkowitej abstynencji, możliwe jest wyjście z nałogu we własnym zakresie. Udaje się to niezwykle rzadko, wymaga dużej samoświadomości i samozaparcia oraz zupełnego rzucenia picia.  

2. Zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień.  

Osoby cierpiące z powodu zaawansowanego uzależnienia nie mają najmniejszych szans w samodzielnej walce z nałogiem. Muszą zgłosić się do specjalisty. Dobierze on odpowiednie leczenie w oparciu o rozpoznanie osobowości i stanu zdrowia pacjenta. Może zalecić on terapię ambulatoryjną w ośrodku leczenia uzależnień lub skierować chorego na dzienny oddział odwykowy w szpitalu. W niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z całodobowej opieki.  

3. Poddaj się detoksowi.  

Kolejnym po przyznaniu się do problemu krokiem w leczeniu jest zazwyczaj detoks. Organizm alkoholika wymaga odtrucia po przyjmowaniu alkoholu w nadmiernych ilościach. Tylko w ten sposób można przerwać ciąg alkoholowy. Detokosowi towarzyszą objawy zespołu abstynencyjnego. Pacjent wymaga zazwyczaj suplementacji elektrolitów i innych związków mineralnych. Czasami podaje się też leki przeciwbólowe i uspokajające.  

4. Rozpocznij nowe życie w trzeźwości.  

Po przejściu detoksu leczenie alkoholików sprowadza się do utrzymania trzeźwości za pomocą psychoterapii. Uzależniony uczy się działania mechanizmów rządzących jego życiem. Poznaje podłoże choroby i uczy się  definiować swój pociąg do alkoholu. Celem psychoterapii jest zyskanie wiedzy o negatywnych skutkach alkoholizmu oraz wypracowanie nowych umiejętności, służących radzeniu sobie z głodem alkoholowym.

Prędzej czy później alkoholik będzie musiał stawić czoła chęci ponownego sięgnięcia po kieliszek. Należy go do tego przygotować, gdyż alkoholizm jest nieuleczalną chorobą. Można ją jedynie kontrolować poprzez utrzymanie całkowitej abstynencji. By uzależniony mógł dalej żyć w trzeźwości, musi dysponować wachlarzem odpowiednich technik. Przede wszystkim powinien posiąść umiejętność radzenia sobie z codziennymi problemami i uczuciami bez spożywania alkoholu.

Czym leczyć alkoholizm?  

Nie ma skuteczniejszej metody leczenia alkoholizmu od detoksu, terapii odwykowej i dalszego życia w trzeźwości. Alkoholikowi nie pomogą napary z ziół ani inne domowe sposoby. W zaawansowanej fazie uzależnienia niezbędny jest detoks, którego przeprowadzenie we własnym zakresie może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Alkoholizm, zwłaszcza w zaawansowanej fazie choroby, wymaga konkretnych i zdecydowanych działań.

Nie szukaj magicznego panaceum, bo po prostu go nie ma. Jeśli sam zmagasz się z nałogiem, w trosce o swoje życie i zdrowie niezwłocznie zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku, kiedy alkoholizm dotyczy któregoś z Twoich bliskich, zacznij od rozmowy o problemie. Spróbuj doprowadzić do sytuacji, w której alkoholik sam przyzna, że jest chory i potrzebuje pomocy.  

Farmakoterapia w leczeniu alkoholizmu  

Farmakoterapia w leczeniu alkoholizmu stanowi jedynie wsparcie dla psychoterapii. Nie istnieje lek, którego zażywanie cudownie oduczy alkoholika spożywania alkoholu. Farmakoterapia może tłumić potrzebę picia wynikającą ze złego samopoczucia lub ograniczać „przyjemność” płynącą z odurzenia alkoholowego. Nie zastąpi jednak chęci przemiany, detoksu i pracy nad sobą poprzez terapię w ośrodku leczenia uzależnień.

Włożyć między bajki można wszelakie środki dostępne bez recepty lub zioła, których zażywanie ma charakter „domowego leczenia alkoholizmu”. Walka z uzależnieniem to trudny i złożony proces. Dla profesjonalnej terapii nie ma obecnie realnej alternatywy. Więcej szkody, niż pożytku przyniosą też próby leczenia prowadzone przez osoby nie mające stosownych uprawnień, wiedzy i doświadczenia.  

Co po terapii odwykowej?  

Po terapii odwykowej alkoholika czeka największe wyzwanie - życie w trzeźwości. Będzie musiał stawić czoła swoim pokusom, tym razem mierząc się z nimi już samodzielnie. Każdy kolejny dzień bez alkoholu to sukces. Uzależniony do końca życia będzie zmagał się ze swoimi demonami - tyle tylko, że teraz dysponuje odpowiednimi narzędziami, by wygrać tę walkę.

Alkoholik wraca do swoich najbliższych. Zyskuje sporo czasu, który do tej pory poświęcał na picie i „leczenie” kaca. Powinien poszukać sobie hobby, by wypełnić pustkę po ciągach alkoholowych. Niejednokrotnie musi zmienić kręgi, w których do tej pory się obracał. Starzy znajomi „od kieliszka” stanowią spore zagrożenie dla terapii. Część znajomości - a czasami większość - musi więc zerwać. Pozbyć się musi także całego nagromadzonego w domu alkoholu.

Wiele osób uzależnionych decyduje się na kontynuowanie terapii w ramach indywidualnych spotkań z psychoterapeutą. Uczestniczą też w grupach wsparcia organizowanych przez ośrodki leczenia uzależnień. To odpowiedzialne zachowanie, godne docenienia i pochwały. 

Jak wygląda leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień?  

Leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień polega na wyeliminowaniu objawów zespołu odstawiennego. Następnie kuracja skupia się na pracy terapeutycznej z pacjentem. To ważny czas, w którym alkoholik może poświęcić uwagę wyłącznie sobie i walce z nałogiem, nie będąc niepokojonym przez jakiekolwiek czynniki zewnętrzne. Uczestniczy w zajęciach indywidualnych i grupowych, poznając mechanizmy, które skłaniają go do zaglądania do kieliszka. Uczy się je kontrolować i tłumić.

Nadrzędnym celem leczenia jest doprowadzenie do stanu zupełnej, trwałej abstynencji. Proces ten nie ma natychmiastowego charakteru. To nauka życia od nowa, w warunkach, które alkoholikowi są nieznane. Trwa to od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Chory uczy się budować swoją samoocenę i zdrowe relacje międzyludzkie.

Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce oparte na sumienności, systematyczności i dyscyplinie. Pacjenci poświęcają czas na ćwiczenia fizyczne, relaks i modlitwę lub medytację. Dni wypełnione są obowiązkowymi spotkaniami z terapeutami. Wymagane jest restrykcyjne przestrzeganie wyznaczonych norm i harmonogramów. Absolutnie zakazane jest spożywanie i posiadanie jakichkolwiek środków odurzających. Zdarza się również, że pacjenci są odseparowani od kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie mają możliwości korzystania z telefonu i Internetu. 

 

Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111