Jak pomóc alkoholikowi?

opublikowano: 22.09.2022

Alkoholizm to narastający problem społeczny. Podłoże tego zagadnienia sięga kolebki naszej cywilizacji. Panuje powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu. Działanie tej substancji - zarówno doraźne, jak i długofalowe - jest często bagatelizowane, lub zupełnie niezrozumiane nawet przez osoby, które mają z nią systematyczną styczność.

Tymczasem alkohol jest środkiem wręcz śmiercionośnym i przede wszystkim silnie, fizycznie uzależniającym. Wprowadzanie go do organizmu w dowolnej ilości i postaci ma wyłącznie negatywne skutki. Trudno wskazać - poza ewentualnymi doznaniami smakowymi i uczuciem rozluźnienia - jakiekolwiek korzyści płynące ze spożywania popularnych trunków.

Alkohol i alkoholizm każdego roku przyczynia się do rosnącej demoralizacji, liczby chorób, wypadków i występowania przemocy, w tym zdarzeń na tle seksualnym. Mimo wielu badań dowodzących jego szkodliwości, nie spada popularność drinków, wina, wódki i piwa. Wiele segmentów branży alkoholowej odnotowuje każdego roku wzrosty sprzedaży. Nadal panuje powszechna niewiedza na substancji psychoaktywnych i narkotyków. Przybywa tym samym osób uzależnionych od alkoholu - alkoholików.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu. Dowiesz się także, w jaki sposób okazać wsparcie uzależnionym, którzy dodatkowo cierpią na depresję lub szukają dla siebie nowej drogi po odbyciu odwyku.

Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

By pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu należy:

  1. Zrozumieć naturę problemu, z którym zmaga się uzależniony.
  2. Przyjąć do wiadomości fakt, że całkowite wyleczenie jest niemożliwe.
  3. Podjąć próbę rozmowy z alkoholikiem, by uświadomić mu powagę problemu.
  4. Skłonić chorego do zgłoszenia się po pomoc do ośrodka odwykowego.
  5. Zatroszczyć się przede wszystkim o własny komfort, bezpieczeństwo, zdrowie i życie.

Samo przekonanie alkoholika do uświadomienia sobie, że zmaga się z chorobą, należy do trudnych i przykrych zadań. Osoby uzależnione wykazują często tendencję do okazywania złości i agresji. Zdarza im się drwić lub też przepraszać i kłamać. W zależności od fazy uzależnienia ich zachowanie może niepokoić najbliższe otoczenie z wielu względów.

W pierwszej kolejności warto jest zwiększyć swoją wiedzę na temat działania alkoholu i faz postępowania uzależnienia. Dzięki temu dowiesz się, co dokładnie dzieje się z organizmem i psychiką chorego. Warto mieć świadomość, na co zwracać uwagę i jak rozpoznać, czy faktycznie masz do czynienia z alkoholikiem.

Przykrym faktem jest, że nie zawsze da się pomóc. Alkoholizm jest chroniczną, nieuleczalną chorobą. Można go ograniczyć jedynie poprzez terapię odwykową i całkowitą abstynencję. Zdarzają się przypadki, w których „ratowanie na siłę” po prostu nie ma sensu. Nie warto poświęcać siebie i swojego czasu. Czasami jesteśmy bezsilni i niczego nie da się z tym zrobić.

Funkcjonowanie alkoholika prędzej czy później dotyka wszystkich obszarów jego życia. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie osoby z otoczenia chorego przede wszystkim próbowały uświadomić mu istnienie problemu, a nawet same zdecydowały się na udział w terapii. Jeśli czujesz, że sposób funkcjonowania alkoholika ma negatywny wpływ na Twoje życie, koniecznie w pierwszej konieczności zatroszcz się o siebie. Udaj się do zaufanego terapeuty i opowiedz mu swojej sytuacji oraz związanej z nią dyskomfortem.

Podczas prób pomocy alkoholikowi zdecydowanie unikaj gróźb i straszenia. Bezskuteczne jest również proszenie czy wręcz błaganie. Dobrego efektu nie przyniesie również odsuwanie od osoby uzależnionej skutków jej działań. Alkoholik prędzej czy później i tak zmierzy się z konsekwencjami swojego nałogu.

Dobrze jest za to zacząć od szczerej rozmowy, mającej na celu uświadomienie sobie problemu. Warto ją odbyć w towarzystwie terapeuty z ośrodka leczenia uzależnień. Osoba chora musi zrozumieć, że sama sobie nie poradzi i potrzebna jest ingerencja lekarzy.

Jedynym sposobem, by pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu, jest doprowadzenie do odwyku, abstynencji i terapii uzależnień. Nie da się udzielić pomocy choremu, gdy ten sam nie chce się leczyć.

Jak pomóc alkoholikowi z depresją?

Warto wiedzieć, że alkohol jest depresantem, a nie antydepresantem, jak często uważają zwłaszcza osoby pijące. Spożywanie tej substancji pogłębia problemy psychiczne takie jak depresja. By pomóc alkoholikowi z depresją, przede wszystkie należy zająć się najpierw samym uzależnieniem. Działania terapeutyczne skupione na zaburzeniach osobowości będą nieskuteczne, a farmakoterapia może niekiedy nawet zagrażać życiu. Zanim leczenie skupi się na depresji, należy doprowadzić do wytrzeźwienia i abstynencji pacjenta.

Jest tylko jedna odpowiedź na pytanie „jak pomóc alkoholikowi z depresją?”. Należy podjąć działania mające na celu podjęcie odwyku i terapii uzależnień. Im wcześniej uda rozpocząć się leczenie, tym większa szansa na to, że osoba uzależniona wrócić do prawidłowego funkcjonowania.

Jak pomóc alkoholikowi po odwyku?

Najważniejsze jest utrzymywanie stałego dialogu z chorym. Wykaż cierpliwość i życzliwość. Odwyk i terapia, a także życie w abstynencji wywołują u alkoholika dyskomfort. Są procesem wymagającym czasu i zaangażowania. Pozwól działać specjalistom i pacjentowi.

By pomóc alkoholikowi po odwyku, unikaj picia alkoholu w jego obecności. Nie namawiaj go na udział w spotkaniach, gdzie będzie miał okazję do napicia się. Warto też nie trzymać trunków w domu. Dla uzależnionego sam ich widok stanowi pokusę i może utrudnić proces leczenia. Małżonkowie i dzieci alkoholików również powinny korzystać z pomocy psychoterapeuty.

Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111