Leczenie zamknięte alkoholizmu – prywatnie czy na NFZ?

opublikowano: 27.01.2023

Ośrodek Terapii Uzależnień Be Free jest prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień, który nie posiada kontraktu z NFZ na leczenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Ośrodek Be Free oferuje wyłącznie prywatne leczenie uzależnień.

Leczenie alkoholizmu może mieć różne formy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i charakteru pacjenta stosuje się zróżnicowane rodzaje terapii. Czasami niezbędne jest odseparowanie osoby uzależnionej od alkoholu od jej środowiska i umieszczenie jej w specjalistycznym ośrodku. Niejednokrotnie wiąże się to z dużym obciążeniem finansowym. Część osób ze względów na koszty terapii decyduje się na rozwiązania refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj dalej, a dowiesz się, czym różni się prywatna terapia od tej na NFZ. Poznasz również najważniejsze zalety korzystania z odwyku alkoholowego.

Leczenie alkoholizmu prywatnie a na NFZ - różnice

Prywatne leczenie osób uzależnionych od alkoholu różni się od leczenia na Narodowy Fundusz Zdrowia nie tylko tym, że pacjent ponosi koszty związane z leczeniem. Usługi świadczone w oparciu na NFZ mają wiele ograniczeń, co może obniżać realną szansę na wyjście z nałogu. W przypadku prywatnych ośrodków pacjenci mogą skorzystać z usług specjalistów o wyższych kwalifikacjach i szeregu dodatkowych udogodnień, o których nie ma mowy w trakcie trwania refundowanej terapii.

Przeszkodą na drodze do trzeźwości mogą być odległe terminy przyjęcia do publicznych placówek. Zdarza się, że nie ma czasu do stracenia i w trosce o zdrowie i życie trzeba działać natychmiast. Prywatne ośrodki są w stanie zazwyczaj przyjąć pacjenta natychmiast. Oferują przy tym wyższy standard zakwaterowania i anonimowość. Podnosi to komfort psychiczny chorego i sprzyja terapii.

Bezpłatny odwyk alkoholowy refundowany przez NFZ przysługuje każdemu: zarówno osobom chcącym się mu poddać dobrowolnie, jak i tych wysłanych na przymusowe leczenie przez sąd. Nie trzeba być przy tym nawet ubezpieczonym. Państwo oferuje pomoc także współuzależnionym - małżonkom i dzieciom osoby uzależnionej od alkoholu. By skorzystać z terapii wystarczy zgłosić się do poradni i wyrazić pisemną zgodę na leczenie. Trzeba być przy tym trzeźwym.

Leczenie w zamkniętym ośrodku stacjonarnym na NFZ wymaga skierowania do szpitala psychiatrycznego, wystawionego przez internistę lub psychiatrę. Bez niego szukać pomocy można w prywatnych, płatnych ośrodkach.

Odwyk alkoholowy prywatnie - zalety

Prywatny odwyk alkoholowy przebiega w komfortowych warunkach. Placówki oferują możliwość zakwaterowania w jednoosobowym pokoju z telewizorem, dostępem do Internetu i możliwością korzystania z telefonu. Duży nacisk kładą na anonimowość i budowanie u pacjenta poczucia bezpieczeństwa.

Podstawą ich funkcjonowania jest fachowa opieka certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień: psychologów, psychiatrów, internistów i pielęgniarek. Korzystają z nowoczesnych i zróżnicowanych metod terapii, takich jak terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR), terapia wysokofunkcjonującycych osób uzależnionych (HFA) czy też terapia RET.

Osoba uzależniona od alkoholu może korzystać z przepustek w trakcie terapii i brać udział w różnych warsztatach i treningach. Pozwala jej to na odnalezienie się w nowej sytuacji i oddanie zajęciom, dzięki którym oddali od siebie chęć sięgania po kieliszek. Prywatne ośrodki położone w spokojnych i malowniczych sceneriach umożliwiają korzystanie z siłowni, boisk, ogrodów, parków i rowerów.

Standard podwyższa również obecność podstawowych udogodnień, takich jak pralki, żelazka, lodówki i mikrofalówki.

Terapia nie musi wiązać się ze stałym pobytem na terenie specjalistycznego ośrodka. Najczęściej ma charakter ambulatoryjny i polega na udziale w zajęciach kilka razy w tygodniu, bez konieczności zakwaterowania. Najlepsze rezultaty daje jednak odseparowanie się od dotychczasowego otoczenia i oddanie się profesjonalnej opiece przez całą dobę.

Prywatny odwyk alkoholowy - dlaczego warto?

Picie alkoholu w nadmiernych ilościach prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i społecznych. Odwiedzenie ośrodka odwykowego daje osobie uzależnionej od alkoholu szansę na zrozumienie swojego nałogu, wytrzeźwienie i nauczenie się, jak sobie z nim radzić.

Może również pomóc w złagodzeniu objawów odstawienia alkoholu i zapewnić wsparcie w trudnym okresie abstynencji. Prywatny ośrodek odwykowy stwarza możliwość odzyskania kontroli nad życiem i znaczną poprawę jego jakości.

Przeprowadzenie odwyku pod okiem specjalistów i w specjalnie stworzonych do tego warunkach jest przy tym znacznie bezpieczniejsze, niż próby rzucenia picia we własnym zakresie. Zaawansowana osoba uzależniona od alkoholu podczas detoksu doświadcza szeregu nieprzyjemnych objawów, mogących stanowić nawet zagrożenie życia. Należą do nich między innymi zaburzenia rytmu serca, gorączka, duszności, biegunki, wymioty, ataki paniki, drgawki i halucynacje. Bez fachowej opieki doświadczonego personelu detoks może być opłakany w swoich skutkach.

W przypadku podejrzenia uzależnienia od alkoholu zgłoś się do specjalisty.

Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111