Detoks alkoholowy

W naszym ośrodku detoks alkoholowy trwa minimum 14 dni.

Jednocześnie oprócz kroplówek i leków pacjenci codziennie motywowani są do uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych indywidualnych oraz grupowych. Detoksy jedno lub kilkudniowe nie mają sensu ponieważ głód fizjologiczny alkoholu utrzymuje się średnio dwa tygodnie. Pacjenci podczas pobytu potrzebują również wsparcia farmakologicznego i psychologicznego w celu doprowadzenia do względnej stabilizacji nastroju oraz poprawy stanu fizycznego.

Wszystko co musisz wiedzieć o odtruciu od alkoholu

Alkohol zawiera szereg toksyn. Osoby uzależnione, wpadające w ciągi, mogą pić kilka dni lub tygodni. To prowadzi do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, niedoborów witamin i minerałów. Związki zawarte w alkoholu biorą udział w metabolizmie, dlatego gwałtowane odstawienie substancji odurzających powoduje nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego będącego odpowiedzią organizmu na głód biochemiczny. Ratunkiem w takiej sytuacji jest odtrucie organizmu.

W naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień Be Free przeprowadzamy detoks w warunkach klinicznych. Nad bezpieczeństwem Pacjenta czuwają doświadczeni lekarze i personel pielęgniarski.

Czym jest detoks?

Detoks to odtrucie organizmu. Proces ten pozwala samoistnie usunąć z krwioobiegu pozostałości toksycznych związków pochodzących z alkoholu etylowego i uzupełnić niedobory elektrolitów.

Podczas detoksykacji Pacjentowi podaje się dożylnie elektrolity, sole mineralne i witaminy (przede wszystkim B1). Takie działania pozwalają powoli przywrócić równowagę metaboliczną w organizmie.

Detoks – na czym to dokładnie polega?

Celem detoksu jest przede wszystkim przerwanie ciągu alkoholowego oraz złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków gwałtownego odstawienia alkoholu. Detoksykacja uzupełnia poziom płynów w organizmie. Proces poprawia formę Pacjenta i przygotowuje go do terapii.

Pacjentom podaje się:

  • witaminy B1
  • magnez
  • potas

Lekarze przeprowadzają badania krwi i inne testy pozwalające kontrolować pozostałości szkodliwych substancji w organizmie.

Aby złagodzić skutki zespołu abstynencyjnego, uzależnionym podawane są środki farmaceutyczne. Są to m.in. leki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające. Często terapię wspiera się lekami z grupy benzodiazepin.

Czy szybki detoks jest bezpieczny?

Błyskawiczne odtruwanie organizmu jest marzeniem wielu osób borykających się z bardzo nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi odstawieniu alkoholu po długotrwałych ciągach. Warto jednak wiedzieć, że samo podanie kroplówek nie jest tożsame z detoksykacją organizmu.

Detoks od alkoholu powinien trwać minimum 7-10 dni (takie kryterium przyjęte jest przez NFZ). Dokładny czas odtruwania należy ustalić indywidualnie w oparciu o stopień zaawansowania choroby alkoholowej, poziom toksyn we krwi, ogólny stan fizycznych i psychiczny osoby uzależnionej. Ważne jest, aby proces przebiegał pod ścisłą kontrolą lekarską.

Zespół abstynencyjny – co należy o nim wiedzieć?

U osób, które długotrwale sięgają po substancje uzależniające następują zmiany na poziomie procesów metabolicznych. Gwałtowne odstawienie alkoholu powoduje u nich bardzo nieprzyjemne objawy (zarówno fizyczne, jak i psychiczne).

W I fazie pojawiają się bóle głowy i mięśni, uderzenia potów, nudności i wymioty, biegunki.

 W kolejnej fazie do objawów fizycznych dołączają symptomy psychiczne:

  • rozdrażnienie
  • zaburzenia w rytmie snu
  • napady lękowe
  • napady agresji
  • omamy (tzw. majaki alkoholowe)

Detoks alkoholowy

Kto powinien przejść odtrucie alkoholowe?

Detoks stosowany jest przede wszystkim u osób, u których pojawił się zespół abstynencyjny będący reakcją organizmu na ciągi alkoholowe. W ich przypadku samodzielne odstawienie substancji odurzającej może być niemożliwe. Odtruwanie pozwala przywrócić właściwą gospodarkę metaboliczną i nabrać sił do dalszej terapii.

Co po odtruwaniu alkoholowym?

Detoksykacja nie wyleczy z nałogu alkoholowego. Pozwala za to wzmocnić organizm, złagodzić skutki odstawienia napojów wysokoprocentowych i przygotować Pacjenta do dalszego leczenia. Po odtruwaniu chory powinien podjąć dalszą terapię, która pozwoli mu nauczyć się życia bez sięgania po alkohol.

Dlaczego warto przeprowadzić odtrucie alkoholowe w Be Free?

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu alkoholizmu. W ośrodku Be Free zapewniamy bezpieczne odtruwanie organizmu pod opieką medyczną. Na podstawie szczegółowego wywiadu opracowujemy plan odtruwania który realizowany jest w ramach 2 tygodniowego "turnusu motywacyjnego". Uzupełniamy wtedy poziom elektrolitów, brakujących witamin i minerałów. W miarę mozliwości i samopoczucia, pacjenci korzystają wówczas z terapii grupowej oraz indywidualnej.

Detoks wspomagamy terapią farmakologiczną – leki są dobierane w taki sposób, aby maksymalnie zniwelować nieprzyjemne skutki zespołu abstynencyjnego.

W prywatnym ośrodku Be Free nie tylko pomagamy Pacjentowi przerwać ciąg alkoholowy, ale zapewniamy wsparcie psychologiczne i motywację potrzebną w późniejszej terapii.

 

4.1/5 (458 ocen)

SKUTECZNA POMOC

535 100 111

536 100 111

4.8 / 5

Menu

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111