536 100 111, 535 100 111
PN - ND 8:00 - 22:00
Prywatny ośrodek Be Free posiada wieloletnie doświadczenie w terapii i leczeniu uzależnienia alkoholowego. Zapewniamy pobyty stacjonarne, detoks pod okiem wykwalifikowanych lekarzy oraz terapię w formie ambulatoryjnej.
Specjalnie dla osób podejrzewających u siebie lub kogoś bliskiego uzależnienie od alkoholu przygotowaliśmy skondensowane informacje na temat alkoholizmu – jego podłoża, objawów oraz sposobów leczenia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm to choroba, która jest postępująca, a nieleczona może prowadzić do śmierci Pacjenta.
Terminem alkoholizm określa się uzależnienie od alkoholu etylowego, który spowalnia funkcje układu nerwowego, wywołuje objawy fizyczne i psychiczne. Ta złożona choroba ma podłoże psychologiczne, socjalne, środowiskowe oraz genetyczne.
Uzależnienie często jest diagnozowane dopiero wtedy, gdy alkohol wywołuje poważne objawy fizyczne i psychiczne u chorego, niszczy jego relacje rodzinne oraz reputację w środowisku zawodowym. Wiele osób zaprzecza, że ma problem z nadmiernym spożyciem alkoholu, dlatego przed leczeniem alkoholika bardzo ważne jest poznanie symptomów tej choroby.
Podstawowe objawy alkoholizmu:
Już 3 objawy z powyższej listy oznaczają chorobęi konieczność leczenia alkoholizmu.
Alkoholizm nie tylko wpływa na stan fizyczny i psychiczny osoby uzależnionej, ale także stanowi problem społeczny. Najczęściej prowadzi on do zaburzeń więzi rodzinnych, rodzi dysfunkcje, negatywnie wpływa na kontakt z najbliższym środowiskiem.
Choroba alkoholowa powoduje:
Nieleczony alkoholizm może doprowadzić do rozpadu rodziny, wpłynąć negatywnie na rozwój dzieci (rodzi syndrom DDA).
Przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje również skutki fizyczne i psychiczne. U alkoholików często diagnozuje się:
Istnieje kilka typologii, które przedstawiają fazy uzależnienia od alkoholu. Najpopularniejsza jest systematyka przedstawiona przez amerykańskiego lekarza Elvina Mortona Jedlinka w pracy „Koncepcja alkoholizmu jako choroby” (1960 rok). Autor wyróżnił tutaj 4 podstawowe fazy choroby alkoholowej:
Specjaliści najczęściej korzystają z typologii faz uzależnienia stworzonej przez R. Tabusa. W zestawieniu tym znalazło się aż 13 stopni:
Regularne sięganie po alkohol doprowadza do pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego. Organizm przyzwyczaja się do substancji chemicznych zawartych w napojach alkoholowych, a ich odstawienie zaczyna zaburzać procesy metaboliczne.
W pierwszym stadium zespołu abstynencyjnego podczas leczenia alkoholizmy - po odstawieniu alkoholu u osoby uzależnionej pojawia się:
W drugiej fazie zespołu do wcześniejszych symptomów dołączają zaburzenia nastroju. Mogą pojawić się napady lękowe, rozdrażnienie, gniew, zaburzenia snu. Na początku takie objawy trwają 1-2 dni, ale w ostrej fazie mogą trwać nawet kilka tygodni.
Większość osób uzależnionych od alkoholu uważa, że posiada kontrolę nad piciem i zaprzecza chorobie. Pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu powinno być uświadomienie sobie problemu i poproszenie o pomoc. Nie bez przyczyny na spotkaniach AA każda nowa osoba wypowiada kwestię: „Nazywam się… i jestem alkoholikiem”.
Kolejny krok leczenia alkoholika to diagnoza stopnia zaawansowania problemu oraz przygotowanie chorego do leczenia (detoks, rozmowy z psychologiem i terapeutą, ustalenie planu działań).
Leczenie alkoholizmu to długotrwała terapia składająca się z wielu etapów. W ośrodku Be Free stosujemy:
Pierwszym krokiem leczenia alkoholizmu w ośrodku Be Free jest szczegółowa diagnoza problemu. Chory rozmawia z psychologiem i certyfikowanymi specjalistami terapii uzależnień, odpowiada na pytania podczas spotkań diagnostycznych i testach opracowanych na potrzeby diagnozy uzależnienia od alkoholu. Przeprowadzane są również badania mające na celu ustalenie stopień wyniszczenia organizmu.
Na podstawie diagnozy, opracowujemy działania terapeutyczne, które często łączone są z leczeniem farmakologicznym.
Terapię (prowadzoną różnymi metodami) często należy połączyć z odtruwaniem organizmu (detoksem). Jego celem jest przywrócenie równowagi metabolicznej poprzez uzupełnienie poziomu elektrolitów, soli mineralnych i witamin (choremu podaje się m.in. magnez, potas, sód oraz witaminy z grupy B1).
Leczenie uzależnienia ma na celu nauczenie chorego życia bez alkoholu, zmianę jego zachowań społecznych. Podczas terapii uzależnieni poznają sposoby pozwalające pokonać głód alkoholowy, zwalczać stres i radzić sobie w codziennych sytuacjach bez sięgania po alkohol. Uczą się także asertywności i świadomego odmawiania osobom częstujących ich alkoholem.
Terapia alkoholowa w ośrodku leczenia uzależnień zakończona sukcesem to dopiero pierwszy krok na drodze do nowego, lepszego, w pełni świadomego życia.
Aby leczenie uzależnienia od alkoholu było skuteczne i długotrwałe, czyli żeby nie powrócić do dawnych przyzwyczajeń i nie wpaść w pętlę nałogu, warto zastosować się do zaleceń opracowanych z myślą o zdrowiejących alkoholikach:
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu alkoholizmu. Nasz zespół tworzą doświadczeni terapeuci, lekarze interniści, psycholog oraz personel pielęgniarski dbający o Pacjentów podczas detoksu. Wiedzę i kwalifikacje naszych ekspertów potwierdzają Certyfikaty Specjalistów Terapii Uzależnień.
Podczas leczenia alkoholików stosujemy własny program terapeutyczny oparty o szereg metod leczenia uzależnień (m.in. grupy wsparcia, terapia indywidualna i grupowa, techniki medytacyjne, model Minnesota oraz model społeczności terapeutycznej i program 12 kroków). To pozwala naszym specjalistom podchodzić kompleksowo do problemu.
Prywatny ośrodek Be Free, położony w malowniczym Ślesinie otoczonym rozległymi lasami i jeziorami, to miejsce sprzyjające wyciszeniu i zapewniające pełną dyskrecję podczas leczenia osób uzależnionych od alkoholu. Pacjenci w wolnym czasie mogą korzystać z walorów turystycznych okolicy, spacerować po rozległym parku otaczającym ośrodek. Zapewniamy wygodne pokoje, smaczne posiłki oraz fachową opiekę specjalistów.
Skutecznie leczymy alkoholizm. Pomogliśmy już wielu Pacjentom. Jeżeli masz problem z alkoholem lub podejrzewasz uzależnienie u bliskiej Ci osoby, skontaktuj się z nami.
535 100 111
536 100 111
Menu