Odwyk alkoholowy

Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa - niezależnie od tego, jakim terminem określa się nadmierne i niekontrolowane sięganie po napoje alkoholowe, zawsze wiązać się to będzie z problemami zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, gdzie znajduje się granica pomiędzy nadzorem spożywanego alkoholu, a jego utratą. Kiedy jednak wszystko wymyka się spod kontroli, warto udać się na odwyk alkoholowy. Osoba uzależniona najczęściej decyduje się na taki krok pod wpływem najbliższych osób lub na podstawie decyzji sądu (odwyk alkoholowy przymusowy). Ośrodek leczenia uzależnień Be Free prowadzonymi przez siebie terapiami zarówno leczenia alkoholizmu, jak i narkomanii od lat udowadnia, że kuracja odwykowa od alkoholu może nie tylko uwolnić Cię od nałogu, ale również być przyjemna. Wytłumaczymy, jak załatwić odwyk alkoholowy, jak wygląda odwyk alkoholowy i ile trwa.

Odwyk alkoholowy - co to jest?

Terapia uzależnień od alkoholu to długotrwały proces, mający na celu przerwanie ciągu picia. Aby to osiągnąć, stosuje się różne metody, ale odwyk przede wszystkim odbywa się poprzez psychoterapię. W ramach leczenia osoba uzależniona odbywa szereg spotkań zarówno indywidualnych, jak i grupowych, które mają uświadomić mu problem i podpowiedzieć, jak sobie z nim radzić. Osoba taka uczy się na nowo, jak funkcjonować w społeczeństwie i jak radzić sobie z chęcią sięgnięcia po kieliszek. Nierzadko pierwszym etapem odwyku alkoholowego jest detoks, czyli odtrucie organizmu. Ma on na celu pozbycie się pozostałości toksycznych związków pochodzących z alkoholu oraz uzupełnienie elektrolitów. Takie działanie pozwala nie tylko przywrócić równowagę metaboliczną organizmu, ale również złagodzić negatywne skutki nagłego odstawienie alkoholu. Odwyk dla alkoholika może odbywać się w trzech formach:

  • dziennej - na oddziałach odwykowych;

  • ambulatoryjnej - w poradniach leczenia uzależnień;

  • stacjonarnej - w zamkniętych całodobowych placówkach.

Ze względu na intensywność działań oraz całkowite odcięcie osoby uzależnionej od dotychczasowego toksycznego środowiska, najskuteczniejszą formą jest odwyk zamknięty, czyli prowadzony w formie stacjonarnej.

Jak dostać się na odwyk alkoholowy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zgłosić się na odwyk alkoholowy, to nie odwlekaj tego w czasie, tylko natychmiast skontaktuj się z nami. Ośrodek Be Free jako prywatna placówka jest w stanie znaleźć dla Ciebie miejsce niemalże natychmiast. Warunki przyjęcia na odwyk alkoholowy w naszej placówce to przede wszystkim chęć zerwania z nałogiem. Oferujemy odwyk alkoholowy zamknięty, gdyż uważamy, że jest to najskuteczniejsza forma terapii. Przez cały czas jego trwania masz dostęp do specjalistów, w tym opiekę certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień, psychologa, lekarza psychiatry, lekarza internisty, pielęgniarek, wychowawców. Alternatywą dla leczenia zamkniętego jest terapia na oddziałach dziennych lub forma ambulatoryjna - w poradni leczenia uzależnień. Leczenie uzależnień może być również finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku osób ubezpieczonych lub Ministerstwo Zdrowia w przypadku osób nieubezpieczonych. Aby rozpocząć bezpłatną terapię, należy posiadać przede wszystkim odpowiednie skierowanie oraz duże pokłady cierpliwości, ponieważ państwowe placówki są przepełnione.

W przypadku, gdy bliska Ci osoba ma problem z alkoholem i zastanawiasz się, jak wysłać kogoś na odwyk, należy znaleźć najbliższą gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych. Organ ten jest uprawniony do skierowania osoby uzależnionej na odpowiednie badania, które mogą doprowadzić do wydania orzeczenia o przymusowym leczeniu.

Odwyk alkoholowy - na czym polega?

Odwyk zamknięty dla alkoholików wymaga od pacjenta dyscypliny i systematyczności, które przydadzą się w codziennym życiu już poza ośrodkiem. Każda placówka ma ściśle określony harmonogram dnia, do którego należy się dostosować. Mimo że odwyk alkoholowy zamknięty jest dobrowolny, to uczestnictwo w terapiach jest już obligatoryjne. Cały proces można podzielić na dwie zasadnicze części:

  • detoks - detoksykacja organizmu to jego oczyszczenie ze szkodliwych substancji pochodzących z alkoholu. Następuje to w pierwszych dniach po odstawieniu używki. W celu odzyskania równowagi metabolicznej organizmu podaje się elektrolity oraz niezbędne witaminy. Ma to zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych objawów, związanych z nagłym odstawieniem alkoholu, do których zaliczyć można podwyższone ciśnienie, przyspieszony puls, nerwowość czy bezsenność. Ponadto dopuszcza się na tym etapie stosowanie dodatkowych środków farmakologicznych w postaci leków uspokajających, nasennych czy antydepresyjnych. Cały proces odbywa się pod czujnym okiem specjalistów Be Free;

  • indywidualna oraz grupowa terapia odwykowa alkoholowa - podczas tych zajęć pacjent nabywa wiedzę na temat uzależnienia oraz jego mechanizmów. Trenuje asertywność, umiejętności społeczne oraz interpersonalne. Poznaje wzorce swoich zachowań, dzięki czemu łatwiej jest mu walczyć z chorobą. Indywidualne spotkania z terapeutą to ważny element każdego odwyku. Podczas takich spotkań pacjent poznaje plan leczenia, proponowane formy terapii, które dostosowywane są do jego potrzeb. Podczas sesji z terapeutą często podejmowane są tematy trudne, związane z osobistym życiem osoby uzależnionej, o których ciężko byłoby mówić w grupie. Te spotkania są równie ważne dla terapeuty, który może dokładniej poznać pacjenta, odnaleźć źródło jego problemów i dostosować do niego odpowiednie formy skutecznej terapii. Z kolei grupowy odwyk AA pozwala pacjentowi na odbudowanie kontaktów oraz zrozumienie, że nie jest sam ze swoim problemem. Jest to o tyle ważne, że nałogowe spożywanie alkoholu powoduje niemożność budowania zdrowych międzyludzkich relacji.

W ośrodku Be Free odwyk alkoholowy zamknięty odbywa się na podstawie naszego autorskiego programu terapii, stworzonego przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w walce z nałogami. Program składa się z czterech etapów, które obejmują m.in. pracę nad redukcją ryzykownych zachowań, naukę samoakceptacji, rozwijanie umiejętności interpersonalnych czy pracę nad kontrolą własnych emocji. Ponadto w napiętym grafiku, uwzględniliśmy również czas wolny, a do Twojej dyspozycji oddajemy wiele rozrywek, które umilą czas spędzony w ośrodku.

Jeśli zastanawiasz się, jak jest na odwyku, to zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy Ci nasz harmonogram dnia, przełamiemy stereotypy i dokładnie wytłumaczymy, na czym polega odwyk alkoholowy, jak załatwić u nas pobyt oraz ile czasu on potrwa.

12 kroków w leczeniu alkoholizmu

W kontekście leczenia uzależnienia od alkoholu warto wspomnieć o programie 12 kroków. Stworzony został przez Anonimowych Alkoholików w 1940 roku i zawiera 12 zasad, które mają okazać się wsparciem duchowym, psychologicznym w wyjściu z nałogu. Program ten opiera się na relacji sponsorskiej. Przez osobę sponsora należy w tej sytuacji rozumieć alkoholika, który dzięki podobnym doświadczeniom ma stanowić wsparcie dla drugiego pacjenta. Relacja ta ma na celu wzajemną pomoc i dzielenie się doświadczeniami. Wspomniane 12 kroków należy wprowadzać w życie po kolei, ponieważ każdy kolejny krok wynika z poprzedniego.

Krok 1

Akceptacja, że jest się chorym i potrzebuje się pomocy.

Krok 2

Odzyskanie równowagi wewnętrznej.

Krok 3

Odpuszczenie sobie przymusu kontroli rzeczywistości i powierzenie swojego życia sile wyższej, jakkolwiek rozumianej.

Krok 4

Osobisty rachunek sumienia oraz praca nad sobą, swoim charakterem.

Krok 5

Otwarcie się na drugiego człowieka.

Krok 6

Nauka samoakceptacji.

Krok 7

Zwrócenie się do siły wyższej o wsparcie w walce z nałogiem.

Krok 8

Zmierzenie się z przeszłością i stworzenie listy wyrządzonych innym ludziom krzywd.

Krok 9

Próba naprawienia wyrządzonych szkód.

Krok 10

Przyglądanie się na bieżąco swoich poczynaniom, tak by nie wyrządzać już nikomu krzywdy.

Krok 11

Rozwój duchowy.

Krok 12

Stosowanie się do wspomnianych zasad oraz bycie wsparciem dla innych.

Mimo że występują tu odniesienia do siły wyższej, program ten nie jest skierowany tylko i wyłącznie do osób religijnych i praktykujących. Z powodzeniem realizowany jest we wspólnotach AA na całym świecie. Szczególnie przydatny, po wyjściu z ośrodka, kiedy pacjent musi zmierzyć się z nową rzeczywistością.

Odwyk alkoholowy zamknięty - ile trwa?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile trwa przymusowy odwyk alkoholowy. Ośrodki leczenia uzależnień czas terapii określają na podstawie opinii psychoterapeuty, który bierze pod uwagę cel i rodzaj terapii oraz postępy pacjenta. Nie może to jednak trwać dłużej niż dwa lata.

Natomiast dobrowolne odwyki alkoholowe w zamkniętych ośrodkach trwają zazwyczaj od 4 tygodni do 3 miesięcy. Będzie to jednak zależało od konkretnego ośrodka. W Be Free możesz zdecydować się na jeden z czterech dostępnych wariantów:

  • pobyt dwutygodniowy (turnus motywacyjny);

  • terapię stacjonarną trwającą miesiąc (4 tygodnie);

  • terapię stacjonarną trwającą 6 tygodni;

  • pobyt 2-miesięczny z możliwością przedłużenia do 4 miesięcy.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odwyk od alkoholu to długotrwały proces, a alkoholikiem jest się całe życie.

Gdzie na odwyk alkoholowy? Ośrodek leczenia uzależnień Be Free

Podjęcie decyzji o odwyku dla alkoholika to jedno. Kolejną kwestią jest wybór ośrodka. Możesz zdecydować się na bezpłatny odwyk alkoholowy w państwowych placówkach, do których są długie kolejki. Oczekiwanie nie jest jednak wskazane w przypadku postępującej choroby, jaką jest alkoholizm. Alternatywą są prywatne placówki jak ośrodek leczenia uzależnień Be Free. Nasza oferta skierowana jest do osób po 22 roku życia, które chcą rozpocząć walkę z nałogiem. Oprócz leczenia alkoholizmu podejmujemy się terapii leczenia uzależnień od narkotyków, hazardu oraz leków. Zapewniamy kameralną i rodzinną atmosferę oraz dajemy możliwość rozłożenia płatności na raty, dzięki czemu finanse nie staną się przeszkodą w zerwaniu z nałogiem. Nasza kadra posiada wieloletnie doświadczenia w zakresie leczenia uzależnień, dlatego możesz być pewien, że w profesjonalny sposób zadbamy o Twój powrót do zdrowia i rozpoczęcia nowego, lepszego życia w trzeźwości.

4.0/5 (266 ocen)

SKUTECZNA POMOC

535 100 111

536 100 111

4.8 / 5

Menu

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111