Uzależnienie od gier komputerowych

opublikowano: 22.01.2016

Co roku wzrasta ilość pacjentów uwikłanych w destrukcyjne zachowania związane z uzależnieniem od czynności. Nadal jest niski poziom świadomości zagrożeń i wiedzy dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych z zakresu wczesnego rozpoznawania objawów uzależnienia od gier, komputera, Internetu, telefonu komórkowego ( uzależnienie od telefonu komórkowego jest zjawiskiem relatywnie nowym jednak bardzo częstym wśród gimnazjalistów) i hazardu. W zakresie świadomości rodziców i osób bliskich istnieje mała wiedza o zagrożeniach młodzieży oraz możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej – zatem istnieje potrzeba informacji i psychoedukacji.

Od ok. 5-6 lat obserwujemy w poradniach uzależnień zwiększającą się liczbę osób poszukujących pomocy zakresu uzależnienia od hazardu i innych uzależnień behawioralnych. Z punkt widzenia zdrowia psychofizycznego istotna jest nie tylko ilość godzin, pora, ale osobiste odczucia dotyczące zasadności (''konieczności'' i,, przymusu'') przebywania w sieci, np. w celu poprawy nastroju, samopoczucia, badania wykazują również potrzebę przebywania w sieci w celu poprawy nastroju. Wśród korzystających z Internetu ( prawie codziennie ),wyodrębniono trzy kryteria : przebywających w sieci 3-4 i więcej godz., spędzanie czasu w godzinach nocnych ,odczuwanie przymusu korzystania z internetu, aby poczuć się lepiej.

Co powinno cię zaniepokoić?
Co może świadczyć o uzależnieniu?

  • silne pochłoniecie Internetem i grami,
  • po zaprzestaniu grania lub ograniczeniu stajesz się niespokojny, agresywny, masz kłopoty ze snem, boli cię głowa, jesteś rozkojarzony,
  • zakładasz, że będziesz korzystać z sieci przez krótki czas i wydłużasz go w trakcie korzystania z niego,
  • spędzasz coraz więcej czasu przy Internecie aby osiągnąć zadowolenie,
  • rezygnujesz z dotychczasowych zainteresowań na rzecz przebywania w sieci,
  • korzystasz z sieci, gier pomimo szkodliwych następstw takich jak: krótki sen, zaniedbywanie obowiązków, konflikty z rodziną itp.

Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111