Jak przestać pić?

opublikowano: 05.10.2022

Alkoholizm to choroba o różnych obliczach i stadiach rozwoju. Przebiega indywidualną drogą, uzależnioną od charakteru pacjenta, jego stylu życia, przeszłości, sytuacji materialnej i przynależności do grup społecznych. Zarówno progresja alkoholizmu, jak i droga do trzeźwości mają więc przebieg specyficzny dla danej osoby.

Zaprzestanie picia będzie miało inny tok w przypadku uzależnionego żyjącego na marginesie społeczeństwa, a inny dla wysokofunkcjonującego alkoholika. Trzeźwienie niejednokrotnie wymaga specjalistycznej terapii, obejmującej kryteria typowe dla konkretnej osoby. Kilka elementów zazwyczaj jest jednak wspólnych dla wszystkich alkoholików.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak oduczyć alkoholika pić i czy możliwe jest samodzielne zaprzestanie picia z dnia na dzień.  

W jaki sposób przestać pić alkohol samemu?  

1. Przyznaj sam przed sobą, że masz problem ze spożywaniem alkoholu.  

Pierwszy krok ku trzeźwości polega na zrozumieniu, że jest się alkoholikiem i mocnym postanowieniu zmiany tego stanu. Uzależniony musi szczerze chcieć poprawy swojego funkcjonowania. Bez silnej woli kontrolowanie nałogu jest niemożliwe.

Alkoholizm jest schorzeniem o przewlekłym charakterze. Samodzielne zaprzestanie picia często jest niemożliwe, zwłaszcza, kiedy uzależnienie jest już w zaawansowanej fazie rozwoju.

Można przestać pić samemu, jeśli uzależniony nie stracił nad sobą całkowicie kontroli i znajduje się w pierwszych fazach rozwoju alkoholizmu. Możliwe jest zaprzestanie spożywania alkoholu nawet z dnia na dzień, pod warunkiem, że nie zachodzi konieczność przeprowadzenia odtrucia. Wiele zależy od stanu psychofizycznego pacjenta.  

2. Udaj się na detoks do profesjonalnego ośrodka.  

Zrób to zwłaszcza, jeśli wpadasz w ciągi alkoholowe i odczuwasz silny, fizyczny przymus picia. Przeprowadzenie detoksu we własnym zakresie jest bardzo trudne i bez pomocy specjalistów może zakończyć się nawet zgonem. Osoba przerywająca ciąg alkoholowy musi zmierzyć się z wymiotami, biegunką i zawrotami głowy.

Detoksowi towarzyszą często także wahania ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, tiki nerwowe i drżenie mięśni. Odstawianie alkoholu może wiązać się z zaburzeniami osobowości, depresją i stanami lękowymi.

3. Skorzystaj z usług psychoterapeuty.  

Wytrwanie w trzeźwości wymaga wyjątkowo silnej psychiki i bez wsparcia specjalistów może być niemożliwe - zwłaszcza, jeśli alkoholik pozbawiony jest pomocy osób z najbliższego otoczenia. Jeśli udało Ci się rzucić picie, udaj się na terapię uzależnień i spotkania grup anonimowych alkoholików. Prawdziwa walka o nowe, lepsze życie rozpoczyna się dopiero na tym etapie i bywa bardzo trudnym zadaniem.  

4. Rozpocznij leczenie farmakologiczne. 

W wyjątkowo trudnych przypadkach niezbędna jest farmakoterapia. Zwłaszcza w sytuacji w której uzależniony bezskutecznie próbuje kolejny raz zerwać z nałogiem, należy bezzwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie pod okiem specjalistów.  

Jak oduczyć alkoholika pić?

Nie da się oduczyć alkoholika pić. Przede wszystkim sam uzależniony musi zrozumieć, że ma problem z alkoholem. Bez samodzielnej pracy nad swoim charakterem i detoksu przeprowadzonego przez specjalistyczny ośrodek, pacjent nigdy nie odzyska kontroli nad swoim życiem. Jeśli alkoholik nie zda sobie sprawy ze swojej sytuacji, żadne czynności podejmowane przez osoby trzecie nie wprowadzą go na drogę ku trzeźwości.

Warto zacząć od szczerej rozmowy mającej na celu uświadomienie uzależnionego, że przez swoje picie krzywdzi siebie i swoich najbliższych. Musi zrozumieć także, ze niezbędna jest całkowita abstynencja. Największe szanse na kontrolowanie nałogu i poprawę stanu psycho-fizycznego daje terapia prowadzona przez specjalistyczny ośrodek.  

Dlaczego warto przestać pić alkohol?  

Zaprzestanie picia alkoholu ma wyłącznie pozytywne skutki, abstrahując od samego uzależnienia. Każda, nawet najmniejsza dawka trunku ma szkodliwy wpływ na organizm - nawet w przypadku osób, które nie są alkoholikami.

Odstawienie alkoholu poprawia ogólny stan zdrowia. Abstynenci mniej narzekają na bóle głowy i brzucha. Mają też więcej energii i po prostu czują się lepiej. Rzadziej skarżą się na złe samopoczucie, depresję i lęki. Znacznej poprawie ulegają pamięć, samoocena, ogólne podejście do życia i zdolność koncentracji. Abstynenci lepiej śpią i częściej są zrelaksowani i wypoczęci.

Osoby uzależnione, którym udało się odstawić alkohol, odczuwają poprawę związków międzyludzkich. Nie podejmują też irracjonalnych decyzji oraz nie trwonią pieniędzy na używki. Mają więcej czasu dla siebie i najbliższych. Nie muszą także zmagać się z kacem.

Trwała abstynencja pomaga zrozumieć, że alkohol w życiu człowieka nie jest tak naprawdę do niczego potrzebny. Rezygnacja z picia pozwala zobaczyć rzeczy takimi, jakimi są w rzeczywistości. Niepijący zauważają, jak bezsensowne i bezcelowe są pijackie rozmowy oraz jak jak żałośnie człowiek potrafi zachowywać się pod wpływem alkoholu. W rezultacie przychodzi zrozumienie, że picie nie jest potrzebne do osiągnięcia satysfakcji czy też poprawy humoru. Bynajmniej. Spożywanie wyskokowych działa trunków działa dokładnie przeciwnie. 

Jak przestać pić z dnia na dzień?  

Przestać pić z dnia na dzień jest najłatwiej, kiedy nie nastąpiło jeszcze uzależnienie. Często momentem zwrotnym jest gruntownie przemyślenie kwestii alkoholu w swoim życiu i odpowiedzenie na pytania: 

  • Czego faktycznie dostarcza Ci picie?
  • Jaką pełni funkcję w Twoim życiu?
  • Jak wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie?
  • Czy spożywanie alkoholu do czegokolwiek jest potrzebne? 

Zdrowy, trzeźwo myślący i racjonalny człowiek szybko zda sobie sprawę, że alkohol ma wyłącznie destrukcyjny wpływ na organizm. Często sięgamy po niego z przyzwyczajenia, które niepostrzeżenie potrafi przemienić się w uzależnienie. Ulegamy także presji społecznej i wizerunkowi osób pijących kreowanym przez media.

Spożywanie alkoholu przedstawia się najczęściej jako czynność nieszkodliwą, a wręcz pożądaną i elegancką. Jest to oczywiście szkodliwe i nieodpowiedzialne działanie, mające destrukcyjny wpływ na światopogląd zwłaszcza młodych ludzi.

Jeśli nie jesteś jeszcze uzależniony, zaprzestanie picia z dnia na dzień jest możliwe i stosunkowo proste. Przyniesie pozytywne konsekwencje nie tylko Twojemu organizmowi i psychice, ale wywrze wpływ także na różne obszary życia. Abstynencja często prowadzi do zmiany kręgu znajomych, a nawet najbliższych. Mimo, że te chwile bywają bolesne, ostatecznie prowadzą do znacznej poprawy jakości codziennego funkcjonowania.

Inaczej wygląda kwestia rzucania nałogu. Osiągnięcie abstynencji przez osoby uzależnione jest złożonym i indywidualnym procesem. Najczęściej nie da się go zrealizować we własnym zakresie. Zwłaszcza w przypadku wystąpienia uzależnienia fizycznego, nagłe próby rzucenia picia mogą być wręcz niebezpieczne dla życia i zdrowia. Wieloletni alkoholicy, którym udaje się skierować myślenie ku chęci przeprowadzenia zmian w życiu, powinni zgłaszać się do ośrodków leczenia uzależnień. 

W jaki sposób można przestać pić alkohol bez terapii? Czy jest to możliwe?  

Zaawansowany alkoholik nie przestanie pić bez terapii. Samodzielna walka z symptomami fizycznego uzależnienia od alkoholu jest bardzo niebezpieczna. Alkoholicy zmagają się z utratą pamięci, depresją, drażliwością, bólami głowy i wahaniami nastroju. Uzależnienie objawia się też nudnościami, drgawkami, wymiotami, dusznością i bólem. Występuje dezorientacja. Zmianom ulegają ciśnienie krwi i tętno.

W przypadku występowania powyższych objawów, terapia w ośrodku leczenia uzależnień jest koniecznością. Nawet jednak jeśli alkoholik nie zmaga się jeszcze z fizycznymi objawami swojej choroby, doświadcza przymusu picia, z którym nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. W takim wypadku najlepszą drogą do abstynencji również jest skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. 

Czy alkoholizm można wyleczyć bez terapii?  

Alkoholizmu w ogóle nie można całkowicie wyleczyć. Osoby uzależnione mogą przejść detoks i osiągnąć stan abstynencji, ale alkoholikami pozostaną do końca życia. Jedyną drogą ku zdrowiu jest absolutne zaprzestanie picia. W większości przypadków jest to niemożliwe bez pomocy specjalistów z ośrodków leczenia uzależnień. Często nieodzowne jest też wsparcie najbliższych. Najważniejsza jednak jest szczera chęć zmiany samego alkoholika. Najlepszym sposobem na leczenie alkoholizmu jest terapia. 

Dlaczego leczenie alkoholizmu bez terapii jest trudne?  

Leczenie alkoholizmu bez terapii jest trudne ze względu na złożoność problemu alkoholizmu. Dotyka on zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej, mając wpływ na wszystkie obszary życia osoby uzależnionej. Problemy alkoholików przybierają formę spirali. Zmagają się oni przy okazji z ostracyzmem, niezrozumieniem i brakiem empatii ze strony najbliższych. Często tkwią w środowisku, które dodatkowo potęguje wszystkie trudności.

Zwłaszcza Ci uzależnieni, którzy doprowadzili do występowania silnych, fizycznych objawów swojej choroby, nie mają w zasadzie szansy w samodzielnej walce ze swoimi demonami. Jeśli to możliwe należy ich nakłaniać do zrozumienia swojego problemu i wizyty u specjalisty. Zdarza się jednak, że na pomoc jest już za późno. Niektórych alkoholików nie da się uratować. 

Jak przestać pić? Jak żyć bez alkoholu?  

Jeśli chcesz przestać pić i zacząć żyć bez alkoholu, udaj się do ośrodka leczenia uzależnień. To najpewniejsza droga do trzeźwości i abstynencji, które odmienią Twoje codzienne funkcjonowanie. Pomogą uleczyć relacje lub zmienić swoje środowisko i zbudować zupełnie nowe. Przede wszystkim jednak leczenie alkoholików da Ci szansę na odzyskanie zdrowia i dalsze, komfortowe życie o zupełnie innej jakości.

W przypadku gdy alkoholizm dotyka kogoś z Twoich najbliższych, zacznij od spokojnej rozmowy, której celem będzie uświadomienie chorego, że zmaga się z problemem. Wyjaśnij, że swoim piciem krzywdzi Ciebie i najbliższych. Okaż troskę, empatię i chęć pomocy. Bądź przy tym asertywny i stawiaj wyraźne granice. W kontakcie z zaawansowanym alkoholikiem warto zadbać przede wszystkim o własny komfort i bezpieczeństwo. Nie uciekaj się przy tym do gróźb bez pokrycia i stawiania ultimatum.

Bez wyraźnej chęci zmiany swojego życia, walka z przymusem picia jest bezskuteczna.  

Sprawdź powiązane artykuły i dowiedz się więcej:

Zadzwoń do nas!
☎ 536 100 111